Sabit sürücüyü hızlı biçimlendirebilir miyim?

/ 22 Ekim 2018 / 560 / yorumsuz
Sabit sürücüyü hızlı biçimlendirebilir miyim?

 

Sabit sürücü nasıl hızlı biçimlendirilir?

Verilerin kalıcı olarak silinmesini istiyorsanız bu yöntemi kullanmayın. Hızlı bir format, verileri silmez ancak bunun yerine yalnızca dosyalara ilişkin işaretçileri siler.

Windows Vista, 7, 8 ve 10‘un yerleşik bir Disk Yönetimi aracı vardır (aşağıya bakınız) fakat sabit sürücüyü biçimlendirmenin en hızlı yolu Başlat düğmesine tıkladıktan sonra Bilgisayar‘a tıklamak ve istediğiniz sabit sürücüyü sağ tıklayarak silme işlemini yapabilirsiniz. Windows‘un açık olduğu nedenlerden dolayı sürücüyü biçimlendiremezsiniz.

Menüden Biçim… ‘i seçin ve birkaç biçimlendirme seçeneğiyle yeni bir pencere görünecektir. Not olarak: Windows 8 kullanıcılarının ‘Bu PC‘yi araması gerekecek.

Varsayılan olarak Hızlı Biçimlendirme denetlenir, dosya sistemini ve ayırma birimi boyutunu seçebilir aynı zamanda birim etiketini de (sürücü adı) değiştirebilirsiniz. Genellikle, tüm ayarları değiştirmeden bırakabilir ve Başlat düğmesine tıklayabilirsiniz. Bir dakikadan kısa bir sürede sabit diskiniz formatlanacaktır.

Windows Vista, 7, 8 veya 10 için önceden seçilmemişse, Dosya Sistemi olarak NTFS‘yi seçmeli ve Tahsis Ünitesi Boyutunun ‘Varsayılan Tahsis Boyutu‘na ayarlandığından emin olmalısınız .

Disk Yönetimi aracı nasıl kullanılır?

Vista, 7, 8 veya 10’daki arama kutusuna diskmgmt.msc veya Disk Management yazın ve ardından yalnızca menüde aynı adla görünen sonucu tıklayın.

Bu, Disk Yönetimi‘ni başlatmanın en kolay yoludur, ancak ‘disk‘ için arama yaparsanız ve ‘Sabit disk bölümlerini oluşturma ve biçimlendirme‘ seçeneğini seçerseniz, bunu da Denetim Masasında bulabilirsiniz. Disk Yönetimi, bağımsız bir bölüm yönetim aracı kadar güçlü değildir, fakat yine de verileri biçimlendirebilir.

Bilgisayarınıza yeni (ek) bir sabit disk taktığınızda, Windows Gezgini‘nde neden görünmediğini merak edebilirsiniz. Bunun nedeni, başlatılması ve biçimlendirilmesi gerektiği içindir. Bunu Disk Yönetimi‘nde yapabilirsiniz. Sürücü yüklendiğinde, tüm bilgisayarınızın sürücülerini analiz eder ve bulduğu yeni bir diski başlatmanızı ister.

Diskiniz 2 TB‘tan büyükse, GPT (GUID Bölümleme Tablosu) seçeneğini seçmelisiniz. Bu ayar ayrıca dört bölümden daha fazlasını oluşturmanıza da olanak tanır. Bir bilgi istemezseniz, sürücüler listesine bakın ve ‘Başlatılmamış‘ yazan bir tane görmelisiniz. Sağ tıklayın ve Diski Başlat‘ı seçin. Bu tamamlandıktan sonra, taranmış Ayrılmamış alana sağ tıklayın ve Yeni Basit Ses Seviyesi‘ni seçin.

Bölümün ne kadar büyük olmasını istediğinizi (MB – 1024MB = 1GB) ve istediğiniz sürücü harfini (bir tane seçilecektir, ancak isterseniz değiştirmeyi seçebilirsiniz) kullanarak talimatları izleyin. Sürücünün toplam kapasitesinden daha küçük olan bölüm için bir boyut seçerseniz, 1 TB‘lık bir sürücüde 500 GB seçmek gibi işleminizi gerçekleştirin.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular