Samsung, TV’nizi beyninizle kontrol etmek için yazılım geliştiriyor!

/ 9 Kasım 2018 / 398 / yorumsuz
Samsung, TV’nizi beyninizle kontrol etmek için yazılım geliştiriyor!

 

Samsung, TV’yi beyninizle kontrol etmek için yazılım geliştiriyor!

 
Samsung, beyin dalgalarıyla kontrol edebileceğiniz akıllı TV yazılımı geliştirdi. Proje Pontis denilen araştırma, Samsung’un televizyonlarını kuadripleji(4 uzuv ve gövde dahil felç) gibi fiziksel engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Şirket, “kanalları değiştirmek ve ses düzeyini beyinleriyle ayarlamak için fiziksel kısıtlamaları olan kullanıcıları” etkinleştirmek istiyor.

Samsung’un İsviçre operasyonları, üç ay önce İsviçre’deki Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ‘nin Neuroprosthetics Merkezi ile ortaklaşa projeye başladı. Şirket, San Francisco’daki geliştirici konferansında ikinci prototip televizyonunu tanıttı.

Samsung ile yapılan bir konferansta, Samsung ile birlikte çalışan EPFL’nin kıdemli bilim adamı Ricardo Chavarriaga, “Hareket edemeyen veya hareketleri konusunda aşırı kısıtlamalara sahip olan kişilere nasıl erişilebilirlik sağlayabiliriz” dedi.

“Daha karmaşık bir teknoloji yapıyoruz, bu daha zeki, ama bu teknolojinin insanlar ile arayüz oluşturulduğunu unutmamalıyız” diye ekledi.

Beyin dalgası kontrollü TV yazılımını oluşturmanın ilk adımı, kullanıcının bir film seçmek gibi bir şey yapmak istediğinde beynin nasıl davrandığının bir örneğini toplamaktır. Samsung ve EPFL, bir model oluşturmak ve kullanıcının göz hareketlerini ve beyin dalgalarını kullanarak gösterileri seçmesine izin vermek için makine öğrenimini uygulamak için hem çevre hem de beyin taramalarından gelen göstergeleri birleştiriyor.

Bir prototipte beyin dalgalarını toplamak için, bir kullanıcı bir göz izleyiciye bakarken 64 sensörle kaplı bir kulaklık takıyor. Kulaklıklı mikrofon seti, TV’ye yansıtılan bir bilgisayara bağlanır.

Mevcut prototip, bir kullanıcının belirli bir filmi ne zaman seçtiğini belirlemek için göz izleme özelliğini kullanır. Sistem daha sonra, kullanıcının içeriğe doğru ilerlediği bir video profili oluşturur ve bu da gelecekte içerik listeleri sunmayı kolaylaştırır. Kullanıcı sonunda göz izleme kullanarak bir seçim yapar.

Chavarriaga, Samsung ve EPFL’nin gözlerini veya diğer kaslarını güvenilir bir şekilde kontrol edemeyen kullanıcılar için daha da ilerleyen ve sadece beyin sinyallerine dayanan bir sistem üzerinde çalışıyor.

“Göz önünde bulundurmamız gereken tek şey, herkes farklıdır” dedi. Şu anda, teknoloji, beyinlerdeki varyasyonlardan dolayı her bir kişiye uyarlanmalıdır. Chavarriaga verdiği demeçte, “Kişi için en iyisini yapmamız gerektiğine inanıyoruz, bu yüzden kişisel olarak tasarlamalıyız.”

Samsung bu hafta San Francisco’daki yıllık geliştirici konferansına ev sahipliği yapıyor. SDC, Samsung’un geliştiricilerin özellikle kendi cihazları için yazılım yapmalarını sağlamak için büyük bir itici güç olduğunu yansıtıyor. Geçmişte bu, Samsung’un kavisli akıllı telefon ekranlarının kenarında çalışan veya S Pen ekranından faydalanan uygulamalar yapmak anlamına geliyordu. Bu yıl, bu odak Bixby ve yapay zekaya dönüştü. Fakat Samsung ayrıca geliştiricileri TV’leri ve ev aletleri gibi diğer ürünleri için uygulama yapmaya itti.
 

Beyin gücü

Geliştiriciler henüz beyinle kontrol edilebilecek uygulamalar yapmıyorken, Samsung bölgeyi araştırıyor. Cihazları kontrol etmek için beyin dalgalarını kullanmaya çalışan tek şirket de değil. SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk Mart 2017’de , düşüncelerini iletmek için beyne küçük elektrotlar yerleştirmeyi içeren “nöral dantel” e adanan bir şirket olan Neuralink‘i piyasaya sürdü .

Böylece dünyadaki nörobilimciler , beyin için dijital bir arayüz oluşturma yollarını araştırıyorlar. Teknoloji hala ilk günlerde, fakat cihazlarda dokunmatik ekranların ve ses asistanlarının yerini bir gün alabilir. Şu anda, çoğu beyin-bilgisayar ara yüzü (BCI), sadece onları kısmen veya tamamen felç bırakan zayıflatıcı yaralanmaları olan kişiler için yaratılmaktadır.

Samsung’un ilk prototipi de erişilebilirliği hedeflemiş olsa da, Samsung Electronics Switzerland GmbH’nın kamu işleri müdürü Martin Kathriner, bir gün tüm cihazlarımızı beyin dalgalarıyla kontrol edip edemeyeceğini söylemek için çok yakında cevap bulacağız. Mevcut donanımla ilgili sınırlamalar var. Sensör kaskı kafasına uygulanan bir jel tabakası gerektirir, tüketicilerin muhtemelen evde yapamayacakları bir şey.

Samsung, başlangıçta teknolojiyi bir akıllı telefona dönüştürmeyi düşündü, fakat daha büyük ekranı nedeniyle televizyonu tercih etti ve çoğu evin bir televizyonu olduğu için tercih sebebi olduğu söylendi. Ayrıca TV’lerin, beyin dalgası teknolojisi için çekici olabilecek akıllı ev merkezleri olarak kullanılabileceğini de ekledi.

Samsung ikinci prototipinde 2019’un ilk çeyreği boyunca çalışmaya ve daha sonra İsviçre hastanelerinde “bu durumun şu anda bir prototipin hasta tarafından nasıl algılandığını araştırmaya başladığımız” testleri planlıyoruz dedi.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.