Silinmiş Ögeleri Outlook’tan Nasıl Kurtarabilirsiniz?

/ 16 Ocak 2019 / 776 / yorumsuz
Silinmiş Ögeleri Outlook’tan Nasıl Kurtarabilirsiniz?

 

Silinmiş Ögeler Outlook’tan Nasıl Kurtarılır?

Yanlışlıkla bir şeyleri sildiğinizde meydana gelen şoku hepimiz yaşadık. Bu yüzden ister PC , Mac , Android veya iPhone’da olun, işleri desteklemenin büyük hayranıyız. Outlook .pst dosyanızı başka bir dosya gibi yedekleyebilirsiniz  ve bu, varsayılan konumundan taşımak olsa bile ancak yanlışlıkla sildiğiniz bir e-postayı kurtarmanıza yardımcı olmaz.

Neyse ki, Microsoft Exchange Server‘ı posta sunucunuz olarak kullanıyorsanız, yanlışlıkla silinmiş ögenizi kurtarabilirsiniz. (Değilseniz ve Gmail veya Yahoo! posta gibi web tabanlı bir posta adresi kullanıyorsanız, en iyi seçeneğiniz e-postanız için web arayüzüne giriş yapmak ve orada arama yapmaktır.)

Basit ve Zor Silme Arasındaki Fark

Bir e-postayı “basit bir şekilde sildiğinizde”, onu seçerek ve klavyenizdeki “Sil” seçeneğini kullanarak veya Outlook’ta “Sil” seçeneğini tıkladığınızda, mesaj Silinmiş Ögeler klasörüne gönderilir. Siz klasörü boşaltıncaya kadar genellikle Silinmiş Ögeler klasöründe kalır (şirket yöneticileriniz bunu Silinmiş Ögeler klasörünüzü düzenli olarak otomatik olarak boşaltmak için değiştirmiş olsa da). Silinmiş Ögeler klasörünü boşaltmak, “bilgisayarınızdaki iletiyi tamamen Outlook’tan sildiğinden“ zor silme ”olarak bilinir. Ayrıca, klavyenizdeki ÜSTKRKT + Sil tuşlarını kullanarak Silinmiş Ögeler klasörüne göndermeden silen bir mesajı Outlook’taki herhangi bir klasörden “zor silebilirsiniz”.

Bir mesajı yanlışlıkla sildiyseniz, Silinmiş Ögeler klasörüne gidin, mesajı bulun ve onu sildiğiniz klasöre geri taşıyın. Bir mesajı zor sildiyseniz, “Silinmiş Ögeleri Kurtar” aracını kullanmanız gerekir.

Sabit Silinmiş Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

Bir e-posta “zor silinir” olduğunda, Exchange(değiş-tokuş)’deki gizli bir “Kurtarılabilir Ögeler” klasörüne taşınır. Varsayılan olarak, bu silinmiş e-postaların alıkonma süresi 14 gündür. Bu, Outlook’tan bir şeyi “zor sildikten” sonra, 14 gün boyunca kalıcı olarak silinmeden (ve tamamen kurtarılamaz olmak) “Kurtarılabilir Ögeler” klasöründe oturacağı(duracağı) anlamına gelir. Bu nedenle, e-posta yöneticiniz varsayılanı değiştirmediyse, yanlışlıkla silinen e-postanızı geri almak için Outlook’un “Silinmiş Ögeleri Kurtar” aracını kullanmak için 14 gününüz vardır.

Bu araca üç farklı yerden birinde erişebilirsiniz:

Silinmiş Ögeleri seçin ve “Bu klasörden yakın zamanda kaldırılan ögeleri kurtar” seçeneği için klasör bölmesinin üst kısmına bakın.

Ana Sayfa> Silinen Ögeleri Sunucudan Kurtar.

Klasöre Git> Silinmiş Ögeleri Kurtar.

Bu seçeneklerin tümü, Kurtarılabilir Ögeler klasöründeki ögelerin bir listesini görüntüleyen Silinmiş Ögeleri Kurtar aracını başlatır.

Silinen bir ögeyi kurtarmak için, onu seçin, “Seçilen Ögeleri Geri Yükle” nin açık olduğundan emin olun ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Öge, daha sonra istediğiniz klasöre geri taşıyabileceğiniz Silinmiş Öge klasörüne geri taşınacaktır.

Kurtarmak istediğiniz e-postaları seçerken Kontrol tuşunu basılı tutarak Silinmiş Ögeleri Kurtar aracından birden çok ögeyi kurtarabilirsiniz. E-posta blogunun tamamı varsa, kurtarmak istediğiniz ilk postayı seçin, ardından Shift tuşunu basılı tutun ve hepsini seçmek için blogun sonundaki postayı tıklayın. Tüm e-postaları kurtarmak istiyorsanız, “Tümünü Seç” düğmesine de sahipsiniz. Çok sayıda e-posta seçtiyseniz, Kurtarılan Ögeler klasöründen Silinmiş Ögeler klasörünüze geri taşınmaları gerektiğinden, kurtarılması biraz zaman alabilir.

Ayrıca epostaları buradan da temizleyebilirsiniz. Kalıcı olarak silmek istediğiniz ögeleri seçin, “Seçilen Ögeleri Temizle” yi açın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Dikkat etmeniz gereken bir uyarı mesajı görünecektir, çünkü “Tamam” ı tıklarsanız seçtiğiniz ögeler kurtarılamaz, silinir.

Bu ciddi bir uyarıdır; bir ögeyi temizlemek, Exchange’den siler ve sonsuza dek gider. E-postanızı temizlemeniz için genellikle bir neden yoktur, bu nedenle herhangi bir şüpheniz varsa Temizle seçeneğini kullanmayın.

Yanlışlıkla bir şeyi sildiyseniz ve Silinmiş Ögeleri Kurtar aracını kullanarak bulamazsanız, başka hiçbir şey yapmayın ve hemen teknik destek ekibinizi arayın. E-postanızı geri alabilecek araçlara sahip olabilirler fakat bunu gerçekleştirememe ihtimaline karşı, düzenli yedeklemeyi unutma!


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.