® Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

/ 20 Ekim 2019 / 2.860 / yorumsuz
® Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

® işareti nasıl yapılır bugün bundan bahsedeceğim. Aslında zor gibi görünse de oldukça kolay buradan kopyala yapıştır yöntemini kullanarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ama kopyala, yapıştır dışında hangi yöntemle yapabiliriz buna bakalım.

® İşareti Ne Demek?

Tescilli marke olarak da adlandırılır yani tasarımlarınız da, işlerinizde bu yapılan işlerin kayıt altına alınması gerektiğini ve kayıtlı olduğunu temsil eder.

® SEMBOLÜ NASIL YAPILIR?

Bilgisayar klavyesinde bulunmayan ® işaretini yapmak kolaydır. Ascii kod tablosunu ve karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız.

ASCİİ KOD TABLOSUNDA ® İŞARETİ YAPMA İŞLEMİ;

Bu bahsettiğimiz tabla bilgisayarın anakartı üzerinde bulunan bios üzerinde her karakterin birer temsil ettiği rakamlardan oluşur.

  • ALT+0174 rakamlarının karşılığıdır. Bu rakamları tuşlayıp bıraktığınız zaman ® simgesi oluşacaktır.

KARAKTER EŞLEM TABLOSUNDA ® İŞARETİ YAPMA İŞLEMİ;

Başlat Menüsü < Donatılar < Karakter eşlem tablosu bu işlemleri takip ederek ya da Win+R tuşlarına basarak çalıştır penceresine “charmap” yazarak karakter eşlem tablosunu açabilirsiniz.

Karakter eşlem tablosu açıldıktan sonra Registered simgesi olan ® Simgesi için Unicode karşılığı U+00AE dir. Bu verdiğim kodu Unicode’a git yazan yere yazıp bulabilirsiniz. İşareti yaptıktan sonra kopyala yapıştır yöntemiyle istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Tabi ki bunlarla uğraşmak istemiyorsanız yukarıda da söylediğim gibi ® Simgesi’ni kopyala yapıştır yöntemiyle alıp istediğiniz Word, Excel belgesine yapıştırıp kullanabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz sorularınız varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular

Yorum yaz