Sitelerin Ne Kadar Kullanıcısı Var Öğrenin

/ 29 Kasım 2017 / 1.042 / yorumsuz
Sitelerin Ne Kadar Kullanıcısı Var Öğrenin

İnternet Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde sanal dünyada hizmet veren internet sitesi sayısı her geçen gün artmaya devam ederken bu sitelerden bazıları oldukça yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı başarıyor. Bunun yanı sıra günlük tekil ziyaretçi sayısı alan ya da hiç ziyaretçisi olmamasına rağmen hizmet vermeye devam eden internet siteleri de bulunuyor. İnternet sitesinin başarısı ise direkt olarak almış olduğu günlük ziyaretçi sayısı üzerinden belirleniyor. Peki, internet sitesi ziyaretçi sayısı nasıl öğrenilir?

Tekil ve Çoğul Kullanıcı Ne Demek?

Sorgulama yapmadan önce tekil kullanıcı ve çoğul kullanıcı kavramlarını öğrenmeniz gerekir. Bir sitenin en doğru sonucunu veren sorgulama tekil kullanıcı sayısının verildiği sorgulama yöntemidir. Bu aynı gün içerisinde aynı IP adresi üzerinden yapılan ziyaretlerin dikkate alınması ile hesaplanan yöntemidir. Yani gün içerisinde farklı saatlerde yapılan ziyaretleri dikkate almaz ve 24 saatlik zaman dilimi içinde aynı IP adresi üzerinden yapılan ziyaretleri tek bir ziyaret olarak kabul eder. Çoğul kullanıcı sayısı ise aynı IP adresi üzerinden yapılan her ziyaretin kabul edildiği ve o şekilde kayıt edildiği hesaplamadır.

Alexa Üzerinden Sorgulama Yapmak

Dünya genelinde hizmet veren internet sitelerinin adresini yazarak sıra sorgulaması yapılmasına olanak sağlayan Alexa sunduğu veriler ile hala tartışılsa da bu alanda en çok itibar gören değerlendirme sitesidir. Sorgulama yapılması istenen sitenin URL adresi yazılarak ülke sıralaması görüntülenmesine olanak sağlanır.

SimilarWeb

Sorgulama yapılan internet sitesinin aylık ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi profillerini de ortaya koymaktadır. Ziyaretçinin sitenin içerisinde ne kadar kaldığı, hangi ülke ve hangi kaynaktan siteye geldiği gibi oldukça kapsamlı veriler sunar. Sonuçta elde edilen verilerin ne kadar doğru olduğu tartışmalı olsa da ücretsiz olarak kullanıldığı için oldukça fazla tercih edilmektedir.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.