Sizde USB sürücünün tanınmamasından bıktınız mı?

/ 4 Kasım 2018 / 782 / yorumsuz
Sizde USB sürücünün tanınmamasından bıktınız mı?

 

Usb sürücünün tanınmaması nasıl çözülür?

 

Değerli dosyalarınızla dolu bir sabit sürücüyü veya USB flash sürücüyü taktığınızda “USB Aygıt Tanınmıyor” mesajını gördüğünüzde endişelenmeniz doğaldır. Yine de sakin olun. Windows’un daha derin ayarlarına girerek çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Çeşitli sorunlar, hatalı USB bağlantı noktalarından veya yazılım sürücülerinden bozuk bölümlere ve hatta ölü bir USB sürücüsüne kadar hata mesajına neden olabilir. Okumaya devam edersek neyin yanlış gittiğini anlayacağız.

Farklı bir USB portu veya PC’yi deneyin

 

Hızlı bir düzeltme, sürücünüzü farklı bir USB bağlantı noktasına takmaktır. Örneğin, ön yerine bilgisayarınızın arkasında bir USB portu deneyin. Bunun nedeni, arka bağlantı noktalarının genellikle doğrudan anakarta bağlanmasıdır.

Bu aynı zamanda denklemdeki herhangi bir USB hub(merkez)’ını da ortadan kaldırır, çünkü bunlar sorunlara neden olabilir.

Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, farklı bir PC veya laptop deneyin. Sürücü tanınırsa, sürücü yerine bilgisayarla ilgili bir sorun vardır. Ancak diğer bilgisayarda da görünmüyorsa, sürücünün kendisiyle ilgili bir sorun olduğunu onayladınız.

Disk Yönetimi’nde görünüyor mu?

 

Windows’un hatalı olduğundan şüpheleniyorsanız, Disk Yönetimi önce gidilecek yerdir.

Başlat menüsünde Disk Yönetimi’ni arayarak ve ‘Sabit disk bölümlerini oluştur ve biçimlendir’ sonucunu tıklayarak başlatın. Alternatif olarak, Windows tuşuna ve R’ye birlikte basın ve kutuya diskmgmt.msc dosyasını girin, ardından Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir sürücü listesi görünecektir. USB sürücünüzü kapasitesine göre veya ‘Çıkarılabilir’ olarak etiketlenmiş olarak tanımlayabilmeniz gerekir. Ancak bazı USB sabit sürücüleri çıkarılabilir olarak gösterilmeyebilir.

Sürücünüzü burada görebilir, ancak Windows Gezgini’nde (Windows’un son sürümlerinde Dosya Gezgini) göremiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk önce bölüm durumunu kontrol edin. ‘Sağlıklı’ olarak gösterilmiyorsa, bu yüzden dosyaları göremezsiniz. Sağlıklı olarak gösteriliyorsa bir sonraki bölüme geçin, ancak sürücü harfi yok.

Bölüm tablosunu düzeltmek için TestDisk gibi ücretsiz bir araç kullanmayı deneyebilirsiniz. Çalışıyorsa, sürücüye ve dosyalara yeniden erişin.

Değilse , bölümler bozuk olsa bile sürücüdeki verilere bakan PhotoRec‘i deneyin.

Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa veya sürücüdeki verileri kurtarmayla ilgili rahatsızlık duymuyorsanız, Disk Yönetimi’nde sürücüyü sağ tıklatabilir ve sürücüyü Windows’un yeniden erişebilmesi için biçimlendirebilirsiniz. Bir sihirbaz süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Sürücünün ayrılmamış alan olduğunu görebiliyorsanız, bölümlerin silinmiş olduğu anlamına gelir. Dosya kurtarma yazılımı silinmiş dosyaları geri çekmeye yardımcı olabilir.

Sürücüye nasıl harf verebilirim?

 

Sürücünün birincil bölümleri varsa ve ‘Sağlıklı’ olarak bildiriliyorsa, bir sürücü harfi eksik olabilir. Bir sürücü harfi atamak için bölüme sağ tıklayın ve Sürücü Mektubu ve Yolları Değiştir’i seçip bir sürücü harfi ekleyin. Başka sürücüler için kullanılmayanı seçtiğinizden emin olun.

Unutmayın! yukarıda belirttiğimiz gibi sürücüyü ikinci bir bilgisayara takmayı ve bozuk USB bağlantı noktalarını devre dışı bırakmak için Disk Yönetimi’nde görünüp görünmediğini görmek isteyebilirsiniz.

Cihaz Yöneticisini Kontrol Et

 

Sürücü Disk Yönetimi’nde görünmüyorsa, bir donanım veya yazılım sorunu olabilir. Kontrol edilecek bir sonraki yer ise Cihaz Yöneticisi. Windows tuşuna ve R’ye birlikte basın ve kutuya devmgmt.msc yazıp Enter tuşuna basın.

 

Disk sürücüleri bölümünü genişletin ve simgesi üzerinde sarı bir üçgen ve siyah ünlem işareti bulunan tüm cihazları arayın. Eğer bir tane görürsen, bir sürücü problemin var. Cihaza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin ve Aygıt durumu kutusundaki hata mesajını okuyun. Çözüm açık değilse, ne anlama geldiğini görmek için herhangi bir hata kodu için internette arama yapmayı deneyin.

Sürücüyü de güncellemeyi deneyebilirsiniz. Sürücü sekmesini tıklayın ve yeni bir Sistem Geri Yükleme noktasına geri dönebilir veya sürücü üreticisinin web sitesinden en son sürücüyü indirebilirsiniz.

Windows’un daha iyi bir sürücünün bulunup bulunamayacağını görmek için Sürücüyü Güncelle… düğmesini kullanabilir veya gri değilse Geri Dön Sürücü düğmesini kullanabilirsiniz.

Son çare olarak, sürücüyü kaldırmak için Kaldır düğmesini tıklatın, ardından Tamam’ı tıklatın ve Eylem menüsünde Donanım değişikliklerini tara’yı seçin.

Ayrıca, ” Tanınmayan bir sürücü ” mesajına neden olabilecek, bilgisayarınızın USB denetleyicilerinden biri için bir sürücü sorunu olabileceğinden, Aygıt Yöneticisi içindeki Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri bölümüne bakın.

Doğru sürücüyü izlemek zor olabilir, ancak ana kartınızın modelini veya dizüstü bilgisayarınızın markası ve modelini biliyorsanız, en yeni sürücüleri bulabilir, indirebilir ve kurabilirsiniz.

Denemek için son bir şey. Yazma ön belleği ayarını değiştirmektir. Sürücünüzü, Aygıt Yöneticisi’nin Disk sürücüleri bölümünde sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

İlkeler sekmesini tıklayın ve Daha İyi Performans radyo düğmesini tıklayın. Bu, Windows’un uygun olduğunda sürücüye dosya yazmasına izin verir, ancak sürücüyü yalnızca USB bağlantı noktasından çıkarmak yerine Windows’ta manuel(elle) çıkarmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu yüzden onu daha iyi performansa bırakmayın, bu sadece sürücüyü denemek ve çalışmak için bir testtir.

Tamam’a tıklayın ve Cihaz Yöneticisi listeyi yenilemelidir. Sürücünüz Windows Gezgini’nde görünebilir, ancak bunu çıkarmayı ve tekrar takmayı deneyebilirsiniz.

Hala çalışmıyorsa!

 

USB sürücünüz yukarıdakileri yaptıktan sonra hala tanınmazsa, Başarısız olma ihtimali yüksektir ve maalesef değiştirilmesi gerekecektir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular