Tatilciler için ev güvenlik ipuçları

/ 26 Kasım 2018 / 336 / yorumsuz
Tatilciler için ev güvenlik ipuçları

 

Tatildeyken evinizi nasıl güvende tutmalısınız?

 

Hırsızların boş mülkleri hedef aldığını bilmek için bir anketin sonucuna ihtiyacınız yoktur. Farkına varamayacağınız şey, bugünlerde sosyal medya kullanmaları. Havuz kenarındaki bir kokteyl fotoğrafınız, bir hırsızın bir süreliğine sizin uzaklarda kalacağınızı görmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Neyse ki, bu bilgiyi görememelerini, aslında evde olduğunuzu göstermeyi ve hırsızların evinize girmesini engellemek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Sosyal medyayı sınırla

 

Seyahat ettiğinizi öneren herkese açık sosyal sitelere fotoğraf göndermekten kaçının. Facebook’tan farklı olarak, Twitter ve Instagram, herkesin paylaştığınız şeyleri görmesine izin verir. Sadece aramak zorundadırlar. Ve fotoğrafları (fotoğrafları) bulmak için bu fotoğrafları daha kolay hale getiren kelimelerle etiketlemeyin.

Ayrıca, hava limanında veya otelde olduğunuzu bildiren uygulamalarda check-in işlevini kullanmamanızı öneririz.

Facebook bile olsa, gizlilik seçenekleriniz çok gevşek ayarlanmış ise, fotoğraflarınızı ve gönderilerinizi herkesin görmesini sağlayabilirsiniz. Mümkünse, tatil fotoğraflarınızı paylaşmadan önce geri dönene kadar bekleyin.

Benzer şekilde, evinizin alarm sistemi gibi herhangi bir güvenlik zayıflığı hakkında yayın yapmayın. Örnek : Evinizin içerisinde bulunan güvenlik kameranızın bozulması hakkında yayınlar gibi yazı ya da görsel fark etmez.

Gizlilik ayarlarını kontrol et

 

Sosyal profillerinizin ayarlarına gidin, böylece bilgileri kiminle paylaştığınızı tam olarak bilirsiniz. Yalnızca güvenilir arkadaşların paylaştığınız şeyi görebilmesi için olabildiğince kilitleyin.

Ayrıca, Facebook’ta arkadaş listenizden gidin ve bilmediğiniz kişileri kaldırın. İnsanlardan gelen istekleri kabul etmek çok kolaydır ve zamanla, çevreniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla büyüyebilir.

Pencereleri ve kapılarını kapat/kilitle

 

Tüm pencereleri ve bahçe kapılarını kapatmak yani kilitlemek basit bir eylem olabilir, hırsızlık yapmak için başka bir özelliği denemeye karar verebilir. Zaman onların ana düşmanıdır ve bir çitin üzerinden tırmanmak, kilitli bir kapıdan geçmekten daha uzun sürer.

Bahçenize veya dış bölgelere bakın ve bir pencereyi parçalamak veya erişim kazanmak için kullanılabilecek her şeyi kaldırın: örneğin tuğlalar, süpürgeler ve merdivenler. Apartman dairesinde iseniz en kutsal güvenliğiniz tabi ki komşularınız.

Değerli eşyalarınızı gizleyin

 

Panjurları (ideal değil) kapatın ya da değerli eşyalarınızı zemin kat pencerelerinin bakış açısından çıkarın. Apartmanda alt katlarda iseniz aynı durum geçerlidir. Kahve masasının üzerindeki iPad veya salondaki kancadaki araba anahtarları gibi çalınacak bir şey yoksa, eviniz daha az hedeftir.

Güvenlik kamerası alın

 

Kameralar bire bir engel değildir, ancak birkaç göze çarpan CCTV işareti ile onların varlığını fark edecek ve caydırıcı gibi davranacaktır.

Ayrıca, güvenlik kameraları sizi harekete geçirme konusunda uyarır veya bazı durumlarda olağan dışı sesler verir ve size polise ya da sigorta şirketinize faydalı olabilecek bir video kanıtı verir.

Akıllı ışıklar alın

 

Akıllı ısıtma sistemlerinde, akıllı lambalarda ve hatta anahtarlarda olduğu gibi, ışıkları uzaktan açıp kapamanızı sağlar. Daha ucuz bir seçenek basit bir zamanlayıcı düğmesidir, ancak akıllı ışıklar evdeyken ve uzakta olduğunuzda kullanışlıdır, dolayısıyla sadece bir güvenlik önlemi değildir.

İdeal olarak bunları oturma odasına, akşamları aydınlatılmış bir salon olarak, evinizde gibi görünmesini sağlarken, koridor ışığının olmaması gibi.

Bir duman alarmı alın

 

Birisi evde bulunuyorsa bir duman alarmı yararlıdır, ancak uzaktayken, duman alarmınız telefonunuzda bir bildirim göndere biliyorsa, erken bir ateş yakabilirsin. Ayrıca gerçek yangınlar içinde yardımcı olacaktır.

Editör Notu: Güvene bileceğiniz bir komşudan, evinize ara ara göz atmasını isteyin ve arabanızı otoparka varsa garaja park edin.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular