Telefonda ihtiyacımız olan arka kameralar nelerdir?

/ 1 Aralık 2018 / 859 / yorumsuz
Telefonda ihtiyacımız olan arka kameralar nelerdir?

 

Telefonda ihtiyacımız olan arka kameralar

 

Huawei ve LG’nin her ikisi de benzersiz arka kamera kurulumları yayınladığı için 2018’in üç kameralı akıllı telefonların başlangıcı olduğunu belirtildi.

Samsung, üç yeterli değil dedi, sonra dört kameralı Galaxy A9 2018’i piyasaya sürdü. Bir amiral gemisi olmayan kameraya dörtlü bir kamera ayarı eklemek kesinlikle cesurdur, ama gelecek yeni kameraların habercisi midir?

Çift kameralı telefonlar eksik mi?

 

Çift kameralı akıllı telefonlar gerçekten sadece beş tipte gelir. Hepsinde derinlik sensörü, telefoto kamera, süper geniş açılı kamera, tek renkli kamera veya gece odaklı kamera bulunur.

Telefoto, süper geniş açılı, tek renkli veya düşük ışıklı ikincil kameralı telefonlar, genellikle portreler ve diğer efektler için derinlik bilgileri toplayabilir, böylece özel bir sensör ihtiyacını azaltır. Telefon üreticilerinin yalnızca bütçedeki derinlik efektlerini etkinleştirmek istediği daha ucuz telefonlarda derinlik sensörleri görüyoruz.

Çift kamera kurulumunu seçerek, tek kameralı kurulumdan daha fazla esneklik elde edersiniz. Ancak ikincil atıcı seçimi zor bir seçenektir.

Geniş açılı bir lensin bir fotoğrafa daha fazla girmesini isteyebilirsiniz. Belki de düşük ışıklı bir kameraya ihtiyacın var, bu yüzden gece kulübü çekimleriniz kesin görünebilir. Belki sadece daha iyi bir zum yapmak istersin. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, çift kameralı bir akıllı telefon satın aldığınızda, yalnızca bu ikincil kameralardan birini seçebilirsiniz.

Akıllı telefonlarda üç arka kamera özellikleri

 

Üçlü kameraya geçmek daha fazla esneklik getirir. Sadece bir telefoto kamera veya geniş açılı snapper(levrek mecazi balık gözü anlamında) almak yerine, her ikisine de sahip olabilirsiniz (standart kameranıza ek olarak).

P20 Pro bir 40MP ana kamera, bir 8MP 3x telefoto zoom kamera ve 20 MP monokrom balığı kullanarak, üçlü-kamera kurulum sunan ilk telefon oldu. Objektiflerin ve akıllı yazılımların bir araya gelmesi, çok az ışık çeken ve üst düzey zoom özelliklerine sahip bir telefonla sonuçlandı.

Huawei, düşük ışıklı çekimleri geliştirmek için tek renkli kamerayı uzun süre kullandı, ancak daha iyi dijital yakınlaştırma (melez zoom diyerek) oluşturmak için bu kamerayı da kullandı. P20 Pro’nun 3x telefoto fotoğraf makinesinde ve yüksek çözünürlüklü 40MP atıcıda atışın ve telefonun yüksek kalitede 3x ve 5x zoom elde etmek için işleme sihrini çalıştırabilirsiniz.

LG V40 kağıt üzerinde daha çok yönlülüğü ile üçlü kamera kurulumu için gitti. LG’nin telefonu 12MP ana kamera, 12MP 2x telefoto snapper ve 16MP süper geniş açılı bir tetikçi sundu. Bunun gibi bir çözüm, aşağıda görüldüğü gibi, bir telefonda üç farklı şekilde farklı perspektiflerinizin olduğu anlamına gelir.

Huawei Mate 20 Pro aynı kombinasyonu sunduğu için LG’nin kurulumu 2018 ve 2019’un üçlü kamera ayarı olabilir. Huawei, P20 Pro’nun standart ve telefoto fotoğraf makinelerini sürdürdü, ancak 20MP’lik süper geniş açılı bir kamera için monokrom atıcıyı çıkardı. Huawei ayrıca P20 Pro’nun 3x ve 5x zoom yeteneklerini de korumayı başardı.

Akıllı telefonlarda dört arka kamera özellikleri

 

Samsung, Samsung A9 2018 modelini bir dört kamera kurulumu sunan bir başka kamerayla yapabileceğimizi düşündü. Beklenen standart, süper geniş ve telefoto kameralara ek olarak, Koreli şirket 5MP’lik bir derinlik sensörü fırlattı.

Bu ilginç bir harekettir, çünkü süper geniş ve telefoto kameralar genellikle derinlik bilgisi sağlarlar. Aslında, Galaxy Note 8 , Galaxy S9 Plus ve Galaxy Note 9 , bir telefoto kamera yardımıyla Canlı Odaklı görüntüler oluşturabilir. Bu daha ayrıntılı derinlik haritaları elde etmek için kullanılan bir derinlik sensörü durumu olabilir (daha iyi portreler ve bokeh efektleri için).

Galaxy A9’un dörtlü kamera kurulumu tek çözüm olmayabilir, çünkü diğer markalar tek renkli bir kamera, düşük ışıklı bir kamera veya başka bir telefoto snapper için bu derinlik sensörünü değiştirebilir.

Akıllı telefonlarda üçten fazla arka kameranız olduğunda, azalan bir geri dönüş vakası mı? Söylemesi biraz erken ama önemli bir barikat var.

Gerçekten çok fazla kamera ihtiyacı karşılaya bilir mi?

 

Yüksek çözünürlüklü DSLR fotoğraf makinenizin aksine, akıllı telefon kameralarının yer lüksü yok. Ekran, yonga seti, batarya ve diğer bileşenler arasında, çok fazla oda yok. Mobil görüntü algılayıcıları, bu düşüncelerin bir sonucu olarak zaten çok küçükler ve daha büyük DSLR görüntü sensörlerinden daha az ışık emiyorlar. Bu, üreticilere , daha büyük sensörlerle boşluğu kapatmak için akıllı görüntü işleme ( görüntü ortalaması gibi) kullanma zorlar.

Daha fazla kamera eklemek genellikle görüntü sensörlerini daha da küçültmek, diğer bileşenleri daraltmak veya telefonu ekstra donanımlara uyacak şekilde tamamen yeniden tasarlamak anlamına gelir. İlk rotayı alırsanız, görüntü işleme teknolojisi bile bir fark yaratmak için yeterli olmayabilir. Bileşenleri daraltmak da kısa pil ömrü gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir (eğer küçülmeye karar verirseniz). Yeniden tasarlamayı tercih edin ve daha kalın bir cihazla veya görünmeyen bir kamera kamçısıyla kaldınız.

Daha fazla kamera eklenmesi de fotoğraf kalitesini otomatik olarak iyileştirir. Çöp kamera kalitesinde bir üne sahip olan bir marka dört kameralı bir telefona sahipse olsa da çöp olacaktır. Bu çöplük fotoğraflarını çeşitli perspektiflerden alacaktır.

Bununla birlikte, mevcut çift kameralı dönemde, üreticiler ek kameranın (görüntü işleme için esneklik ve daha fazla veri) yararlarının bu olumsuzluklardan daha ağır olduğunu düşündüler.

Öyleyse, büyük soru, negatif başlangıçların olumludan daha ağır basmasıdır. Kamera endüstrisinden Işık L16 (yukarıda görüldüğü gibi) denen bir örneğimiz olabilir.

Geçen yıl lansmanı yapılan L16 kamera, farklı odak uzunluklarında (28mm ila 150mm) 16 (!) Kamera sunuyor. Konserde çalışırken, bu kameralar kesintisiz zoom ve 52 MP çekim sağlayabilir. Teoride her şey çok güzel.

Bununla birlikte, işlem hızı arasında, Light’in Lumen uygulamasını birçok ayarlama için kullanma ihtiyacı ve çılgınca tutarsız sonuçlar, yorumcular hakkında inandırıcılık vardı. Düşük ışıkta zayıf performansta ve video desteğinin yokluğunda atışın ve çok objektifli bir hayal kırıklığınız var.

Kesinlikle yazılım güncellemeleri zamanla Light L16’yı iyileştirecektir, ancak ilk sonuçlar Android OEM’lere bir uyarı işlevi görmelidir. Sadece daha fazla kamera eklemek çözdüklerinden daha fazla sorun yaratabilir.

Her halükarda, Huawei, üçlü kamera kurulumlarında harika sonuçlar alabileceğinizi gösterdi. Her üç büyük perspektifi kapsayan üç kamera gibi görünüyor, 2019’daki bayrak gemileri için tatlı nokta olabilir. Aslına bakılırsa, en son söylentiler Samsung Galaxy S10’un gelecek yıl düzeni benimsemesini öneriyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.