Telefonda “Su Soğutma” Nasıl Çalışır?

/ 14 Ocak 2019 / 764 / yorumsuz
Telefonda “Su Soğutma” Nasıl Çalışır?

Telefonda Su Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Telefonlar güçlendikçe, daha fazla ısı üretirler. Onları her zamankinden daha soğuk tutmak için daha fazla telefonun “su soğutmalı” olduğunu görmeye başlıyoruz. Fakat bu ne anlama geliyor?

Modern akıllı telefonlar cebinizdeki küçük bilgisayarlardır; çok uzun zaman önce masaüstü bilgisayarlardan daha yetenekli CPU ve GPU’larla inanılmaz derecede güçlü hale geldiler. Bu kadar küçük bir alandaki tüm bu güçlerin bir sonucu olarak, donanımı serin tutmak, cihaz üreticileri için bir zorunluluk haline geldi.

Çoğu telefon üreticisi, performans arttıkça telefonların soğuk çalışmasına uygun bir çözüm bulmak için kutunun dışında düşünmek zorunda kaldı ve su soğutması bu çözüm gibi görünüyor. Ancak, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan su soğutma işlemiyle aynı değildir; sistemden akan gerçek sıvı yoktur.

Telefonlarda “su soğutması” nın konuşulması son zamanlarda Galaxy Note 9 ve Pocophone ile artmaya başladı; Ancak bunlar böyle bir sistemi kullanan ilk telefonlar değil. Samsung Galaxy S7’de bir su soğutma sistemi piyasaya sürdü. Sistemin nasıl çalıştığına bakalım.

Telefonlarda Su Soğutma Nasıl Çalışır?

Galaxy S7 ile Samsung, çipi daha çok çalıştığı için, ısıyı CPU’dan uzağa dağıtmak için bakır bir termal ısı borusu kullanan bir su soğutma yöntemi geliştirdi. Bu tüpte küçük bir miktar sıvı var tüpün kesilip kesilmediğini görmek için yeterli değil (birçok kişi bunu telefon ilk piyasaya sürüldüğünde test etti).

Bunun yerine, su soğutma işlemi yoğuşma ile çalışır. İşlemci ısınırken, sıvı CPU’yu serin tutarak esasen buharlaşır. Buhar daha sonra ısı borusunun karşı ucuna doğru ilerler, burada soğutulduğunda tekrar sıvıya yoğunlaşır. Bir karbon fiber TIM (Termal Arayüz Malzemesi) ile eşleştirilen bu işlem, telefon donanımının soğutulması için çok etkili bir yöntemdir.

Mevcut akıllı telefonlar benzer bir sistemi kullanıyor, ancak Samsung, Not 9’daki “su karbon soğutma sistemi” ile orijinal fikri genişletiyor.

Not 9 ile Samsung, S7’de (veya herhangi bir önceki telefonla) olduğundan daha fazla soğutma gücüne ihtiyaç duyduğunu biliyordu. Bunu iki yolla başardı: daha geniş bir ısı borusu ekleyerek ve daha fazla ısı aktarmak için iki ısıl yayıcı arasına bir bakır tabakası ekleyerek.

Tüm soğutma sistemi katmanlar halinde çalışır. İşlemcinin hemen üstünde, ince bir bakır parçasının altında bir karbon fiber tabakası (mükemmel ve ısı ileten) var. Bunun üzerinde belirtilmemiş başka bir tür termal transfer malzemesi var (bunun bir tür silikon olduğunu varsayabiliriz) ve sonra bakır termal ısı borusu. Borunun hemen üstünde, ısının tek bir yerde konsantre olmasını engelleyen bir termal yayıcı bulunur.

Diğer telefonlar, belki de çok karmaşık olmasa da benzer sistemler kullanır, ancak temeller aşağı yukarı aynı olmalıdır. Su genellikle çoğu durumda buhardan başka bir şey değildir, bu nedenle daha az bir “su soğutmalı” sistem ve daha fazla bir “buhar soğutmalı” sistemdir.

Her iki durumda da, oldukça havalı. ?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.