Telefondan Başka Ağlara Bağlanırken Dikkat

/ 19 Aralık 2017 / 609 / yorumsuz
Telefondan Başka Ağlara Bağlanırken Dikkat

Güvenliksiz Wi-Fi Ağlarının Riski

Cep telefonu kullanıcıları, açık Wi-Fi ağlarına bağlarken bazı güvenlik hususlarını göz ardı edebiliyor. Mobil güvenlik firması Wandera, bu konuda bulduğu bazı güvenlik açıklarını yayınlayıp, raporda detaylara yer verdi.

Cihazların Yüzde 24’ü Güvenliksiz Ağları Kullanıyor

Mobil güvenlik firması Wandera’nın 100 bin mobil cihaz örneğine dayanarak yayınladığı rapora göre; cihazların yüzde 24’ü açık ve genel olarak güvenliksiz olan Wi-Fi ağlarını kullanıyor. Kullanıcıların, bağlanmış oldukları hotspot’ların yüzde 12’si açık oluyor. Açık Wi-Fi ağlarının güvenlik ile ilgili sorunları Wandera’ya göre oldukça gerçek bir tehlike barındırıyor. Cihazların yüzde 4’lük bir kısmı Kasım ayı içerisinde saldırıya maruz kaldı.

En Şiddetli Saldırılar Almanya’da

Mobil veri kullanımının biraz pahalıya patlamasına rağmen tasarruf için tercih edilen açık Wi-Fi kullanımının risk almaya değmeyeceğini söyleyen Wandera, veri güvenliğinin vurgulandığı Almanya’daki kullanıcıların risk altında olduğunu belirtiyor. Almanya’daki kullanıcılar kendini güvende hissediyor olsa da en yüksek oranda ve şiddette olan saldırılar Almanya’da meydana geliyor. Yüksek risk taşıyan bölgeler arasında Meksika, BK, Fransa ve İspanya da yer alıyor.

Otellerdeki Wi-Fi Ağlarına Dikkat

İş seyahati yapanların dikkat etmesi gereken otellerdeki Wi-Fi ağları en yüksek riski barındırıyor. Ayrıca hava alanlarında birçok kullanıcının kendi güvenlik ayarlarını düzgün bir şekilde yapılandırmamasından dolayı büyük risk söz konusu oluyor. Bu noktada kullanıcılar mümkün olduğunca VPN kullanarak, güvenli olmayan web sitelerini algılayan bir güvenlik yazılımı kullanarak korunabilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.