Telefonlar Neden Dikdörtgen Olur?

/ 28 Kasım 2017 / 2.179 / yorumsuz
Telefonlar Neden Dikdörtgen Olur?

Telefonların Neden Dikdörtgen Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?

Günlük hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonlar; oyun, görüşme, mesajlaşma ve internette vakit geçirmek gibi birçok ayrı özelliği ile günün her anında işimize yarıyor. Peki, telefonların neden dikdörtgen şeklinde olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Daha Kolay Bir Tutuş

Dikdörtgen ekrana sahip ve yuvarlak bir ekrana sahip iki telefon kıyaslanırsa kesinlikle dikdörtgen şeklinde olanın çok daha kolay elde tutulacağı ve kontrol edileceği ortada. Araştırma sonuçlarına göre, dikdörtgen tasarımlı çerçevelerin, elin ergonomisine en uygun şekilde olduğu biliniyor.

Simetri

Akıllı telefonlar gün içinde birçok alanda yardımımıza koşsa da genel olarak yazılar ile karşı karşıya kalıyoruz. Herhangi bir internet sayfası açıldığında karşılaştığımız metinler, dikdörtgen ekranlarda daha simetrik duruyor olup daha rahat okunuyorlar. Bu konuyla ilgili bir diğer örnek ise kitaplar. Dikdörtgen alanlara daha fazla kelime sığıyor ve daha kolay takip edilebiliyor.

Kullanılmayan Boşluklar

Dikdörtgen ekranların içerisine metin yerleştirildiği zaman içerisi tamamen simetrik yazılar ile dolduruluyor. Fakat cümle, dairesel bir alana yazılır ise yukarıdan ve aşağıdan boşluk bırakmak zorunda kalınıyor bu da gereksiz bir alan kaybı oluyor.

Genel olarak tarihsel bir kullanım alışkanlığı, el ergonomisi, simetri ve boş alandan kaçınma gibi sebepler doğrultusunda telefon ekranları dikdörtgen türevleri ile üretiliyor. BlackBerry kare ekrana sahip bir telefon ile ekrana daha uzun metinleri sığdırmayı denemiş olsa da dikdörtgen ekranlar daha standart.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler