Temassız Ödeme Özelliği Hakkında Her şey!

/ 1 Aralık 2018 / 1.347 / yorumsuz
Temassız Ödeme Özelliği Hakkında Her şey!

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

 

Son yıllarda epey yaygınlaşan temassız ödeme özelliği, pratik ve güvenli bir yöntem olarak anılıyor. Pek çok kişi tarafından tercih edilen ödeme yöntemini henüz kullanmıyor ve hatta temassız ödeme özelliği nedir diye soruyorsanız işte işinize yarayacak önemli bilgiler.

 

Kredi Kartı Şifresini Girmeden Alışveriş Yapın

 

Temassız ödeme özelliği, kredi kartı kullanımı sırasında şifre girme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Ödeme noktasına geldiğinizde kartınızı post makinesine yakın tutmanız yeterli. Tabi burada dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunuyor.

Temassız ödeme, belirli miktarda alışveriş yapmaya imkan tanıyor. Bu limit 40 TL veya 50 TL gibi üst sınırlara sahip olabilir. Bu sınırı aşmanız halinde kartınızı şifre girerek, klasik yoldan kullanmanız gerekiyor. Ancak küçük miktarlardaki alışveriş için doğrudan bu özelliği tercih edebilirsiniz.

 

Kredi Kartınızın Uyumlu Olması Gerekiyor

 

 

Eğer temassız ödeme teknolojisinden faydalanmak istiyorsanız uyumlu bir kredi kartına sahip olmanız gerekiyor. Var olan kartınızda bu tarz bir özellik bulunmuyor ise bankanızla görüşebilir ve temassız özelliğine sahip yeni bir kart başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Temassız Ödeme Özelliği Güvenli midir?

 

 

Her geçen gün yaygınlaşmakta olan temassız ödeme özelliği, buna bağlı bir şekilde çeşitli soruların sorulmasına yol açıyor. Sık sık dile getirilen temassız ödeme özelliği güvenli midir sorusu bu duruma örnek verilebilir. Şifre girmeden, sadece kredi kartını göstererek alışveriş yapılmasını sağlayan bu özellik gerçekten güvenli mi?

 

Minimum Limit Belirleniyor

 

Kredi kartınızın çalınması halinde bankanız ile görüşerek kartın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle izniniz olmadan alışveriş yapılmasının da önüne geçmiş olacaksınız. Fakat kredi kartınızın çalındığını fark etmezseniz bu esnada kötü niyetli kişiler temassız özelliği ile alışveriş yapabilirler. Ancak bu kez de o kişilerin kimlik bilgilerini öğrenme şansı doğacaktır.

Bunların haricinde temassız ödeme özelliğinde sunulan limitin minimum seviyede olduğu da unutulmamalıdır. Birçok kredi kartındaki temassız ödeme limiti şu anda 50 – 60 TL civarında seyretmektedir. Eğer alışverişiniz bu miktarların üstünde ise kredi kartınızın şifresi girilmelidir. Nitekim doğrudan güvenliğin sağlanmasına etki eden bu durum, yüksek miktarlarda alışveriş yapılmasının önüne geçmiş oluyor.

 

Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

 

 

Günümüz kredi kartları ile birlikte gelen temassız ödeme özelliği, pek çok kişinin aklında soru işareti oluşturuyor. Bu özellik nasıl kullanılır, güvenli midir ve temassız ödeme nasıl kapatılır soruları bu çerçevede değerlendirilebilir. Özel bir sistem üzerine inşa edilen teknoloji, pratik olduğu kadar güvenlidir de. Peki, bu özellik nasıl kapatılır?

 

Bankanız ile Görüşmeniz Gerekiyor

 

Eğer kredi kartınızda yer alan temassız ödeme özelliğini kapatmak istiyorsanız bankanız ile görüşme yapmalısınız. Bunun için telefon bankacılığı hizmetini kullanabileceğiniz gibi size en yakın şubeye giderek de işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün. Bankanız ile yapacağınız görüşmede kredi kartınızda bulunan temassız ödeme özelliğini kapatmayı talep edebilirsiniz.

Bazı durumlarda kredi kartınızın yenilenmesi gerekebilir. İçerisinde temassız ödeme özelliği bulunmayan, yeni bir kredi kartı teslim alarak bu tarz bir özelliği hayatınızdan çıkarmanız mümkün. Teslim alacağınız yeni kredi kartınız, sadece klasik yoldan ödeme yapmanızı sağlayacaktır. Bunların haricinde daha fazla bilgi alabilmek adına bankanız ile görüşme yapmanız gerektiğini de unutmayın.

 

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.

Benzer Konular