Termal macun bir CPU(işlemci)’ya nasıl uygulanır?

/ 18 Ocak 2019 / 838 / yorumsuz
Termal macun bir CPU(işlemci)’ya nasıl uygulanır?

 

Termal macun bir işlemciye nasıl uygulanır?

Bir Bilgisayar topluyor veya CPU(işlemciyi)’nuzu yükseltiyorsanız – veya daha serin(ısınmadan) kullanmak istiyorsanız, işlemcinize yeni bir termal macun uygulamanız gerekir. Bu aynı zamanda TIM: Termal Arayüz Malzemesi olarak da bilinir. Termal macun, CPU’nun kalıbından ve soğutucudan ısı dağılımı için çok önemlidir.

Bu kılavuzda, tanıtım amacıyla Intel Core Haswell i7 4770K ve Intel Masaüstü Anakartı DZ87KLT-75K‘yı kullanacağız . Yine de, ‘dikey hat’ yöntemini diğer Intel CPU’ları için kullanabilirsiniz. ‘Pea-dot‘ yani bezelye  yöntemi farklı sonuçlar verdiğinden, AMD işlemciler için en iyi termal uygulamayı da açıklayacağız.

Termal Grizzly Hydronaut Macun kullanacağız biraz pahalı gelebilir fakat ucuz malın… gerisini siz tamamlayın.

Feragatname: Bu kılavuzdaki tüm resimler, açık olması için CPU mandalı açık olarak gösterilmiştir. İşlemden önce CPU mandalının kapalı ve güvenli olduğundan emin olmalısınız. Bu şart değildir, ancak ısı macunun mandala yanlışlıkla uygulanmasını önler.

Termal macunun önemini anlama

Çok az veya düzensiz termal macun uygulaması varsa, CPU çekirdeğinizden birkaçının diğerlerinden daha sıcak çalıştığını görebilirsiniz. Benzer şekilde, çok fazla termal macun varsa, CPU ile soğutucu arasındaki kabarcıklardan muzdarip, biriktirmek için ısı cepleri yaratabilirsiniz.

Önceden, bir ‘spread‘ yani yayılma-yayma yönteminin en düşük CPU sıcaklıklarını verdiğine inanılıyordu. Bununla birlikte, soğutucuların ve hatta CPU’nun Entegre Isı Yayıcılarının (IHS – CPU’nun üstündeki metal kısım) tamamen düz olmadığından, soğutucu ile CPU arasındaki mikro boşluklar yayma yöntemiyle daha az verimli ısı dağılımı sağlar.

Buradaki yöntemlerin yanı sıra, X şekli, çift ve hatta üçlü çizgi yöntemlerini de kullanabilirsiniz, ancak çizgi ve bezelye yöntemlerini modern işlemcilerin büyük çoğunluğu için en iyi yöntem olarak belirtilir.

Ayrıca, çeşitli farklı termal macunların farklı uygulamalar gerektireceği de belirtilmelidir.

Termal macun kalıntısı nasıl çıkarılır?

Yepyeni bir bilgisayarınız varsa, işlemcide önceden uygulanmış herhangi bir termal macun olmaması gerektiği için bu adım sizin için önemli değildir. Ancak, daha önce işlemcinize termal macun uyguladıysanız, devam etmeden önce kaldırmak isteyeceksiniz.

Öncelikle eski CPU soğutucunuzu işlemciden çıkarmanız ve termal macunu bir bez veya kağıt havlu kullanarak temizlemeniz gerekir. Termal macun çoğunluğunu çıkardıktan sonra, TIM temizleyici kullanarak kalan kalıntıları tamamen kaldırmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, bir kağıt havlu veya kumaş üzerine birkaç damla TIM temizleyici uygulayın ve ardından çözeltiyi işlemciniz üzerinde dairesel bir hareketle hafifçe silin. Bu işlemciyi yavaşça temizler ve temiz bir IHS’ye neden olur. CPU mandalı tarafından termal macun artıkları varsa, CPU mandalınızı açarak işlemcinizin mandalını ve kenarlarını temizleyin.

İşlemci soğutucunuzun ısı emicisini temizlemek için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra, yeni termal macun uygulamanıza geçebilirsiniz!

Intel dikey hat yöntemi

Intel CPU’ları genellikle IHS altında dikdörtgen bir kalıba sahiptir, bu da dikey çizgi yönteminin genellikle en düşük CPU sıcaklıklarını sağladığı anlamına gelir. Tecrübeler sayesinde, Intel CPU’ların kalıbın uç noktalarına daha yakın olan belirli çekirdeklerde daha sıcak çalıştığını gördük. Örneğin, Intel i7-3770K’daki Core 3, işlemci içindeki iGPU modülüne daha yakın olması nedeniyle daha sıcak çalışıyor.

Dikey çizgi yöntemini işlemcinize düzgün şekilde uygulamak için, küçük bir miktar çıkması için termal macun şırıngasını hafifçe sıkmak isteyeceksiniz. Şırıngayı dikey bir çizgide aşağı çekin. İşlemcimizde bu, dikey çizgiyi CPU üzerindeki yazılı metne dikey olarak uygulamak anlamına gelir.

Şimdi CPU soğutucunuzu kurabilirsiniz . Yaymayı görebilmeniz için bir plastik parçası kullandık: resimde görülen termal macun uygulamasının çok az miktarda kabarcığı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, plastik parçadan gelen eşit olmayan basınç sonucudur. Uygun bir CPU soğutucusuna sahip hava cepleri yaşamazsınız.

AMD Pea-Dot(bezelye-nokta) Metodu

Not: Elimizde bir AMD çip ve el kartımız olmadığı için tembel seçeneği kullandık ve aynı Intel çipini kullandık. Bu önemli bir yöntem!

AMD CPU’ları genellikle IHS altında bir kare kalıba sahiptir, bu nedenle oval ve dikdörtgen şekilli termal macun uygulamasına göre daha dairesel ve yuvarlak bir termal macun uygulaması tercih edilir. Tecrübelerimiz sayesinde (ve doğru uygulanmış termal macun ile), AMD işlemcileri CPU çekirdeği boyunca eşit sıcaklık yayılımına sahip bulduk.

Bir AMD işlemcide en iyi sonuçları elde etmek için, bezelye nokta yöntemini (ayrıca orta nokta yöntemi olarak da bilinir) uygulamak istersiniz . En iyi sonuçları elde etmek için, termal macununuzun şırıngasını dikkatlice itin ve işlemcinizin ortasına bezelye boyutunda küçük bir nokta koyun. Bu, CPU soğutucu’nun CPU’nun IHS’sinde eşit bir termal macun uygulamasına sahip olmasını sağlayacaktır.

Şeffaf plastik ‘soğutucumuzu’ uyguladıktan hemen sonra, çok az miktarda baloncuk olduğunu görebilirsiniz. Yukarıdaki Intel yönteminde olduğu gibi, sadece ince plastikten ibaret: gerçek bir soğutucu bunun olmasına neden olmayacak.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular