Toyota, 5G kontrollü insansı bir robot yarattı!

/ 1 Aralık 2018 / 735 / yorumsuz
Toyota, 5G kontrollü insansı bir robot yarattı!

 

Toyota T-HR3 insansı robot

 
Toyota geçen sene tanıtılan T-HR3 insansı robotu önemli ölçüde rafine etti. Başlangıçta, doğrudan kablolu bağlantı ile yönetilebilir, ancak en büyük Japon mobil operatör NTT DOCOMO ile bir yıllık verimli etkinlik ve işbirliği, beşinci nesil ağlar aracılığıyla uzaktan yönetmeyi mümkün kıldı.

Toyota bir basın açıklamasında “Pratik ortamlarda kullanımı iyileştirmek için T-HR3 kablosuz olarak başarıyla izlendi” dedi.

T-HR3 üçüncü nesil bir insansı robottur. Operatörü kafasında bir sanal gerçeklik kaskı ile özel bir dış iskelet içinde. Bu, robotun “gözleri” ile neler olduğunu görmesini ve tüm hareketlerini yüksek hassasiyetle kontrol etmesini sağlar. Operatörün dış iskeleti T-HR3’den dokunma duyumları hakkında bilgi alır. Örneğin, bir robot bir şişirilebilir topu sıkıştırırsa, bir kişi büyüklüğünü ve yoğunluğunu bir mesafeden algılayabilecektir.

Test sırasında operatör yaklaşık 10 km’lik bir mesafede bir robotta idi. Aralarındaki bağlantı, NTT DOCOMO tarafından sağlanan 5G ağı üzerinden kuruldu. Videoda gördüğünüz gibi, operatörün komutları ile robotun eylemleri arasındaki gecikme minimumdur.

Toyota Partner Robot bölümünün genel müdürü Akifumi Tamaoki‘ye göre ana hedefleri, insanlarla bir arada yaşayabilecek ve günlük hayatta onlara yardımcı olabilecek faydalı robotlar yaratmak. Uzaktan kumandalı robotları kullanmanın en bariz yollarından biri, hayatlarını riske atmadan kurtarma operasyonlarına katılmaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.