Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı

/ 18 Eylül 2018 / 556 / yorumsuz
Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı

Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı

Dünyayı saran drone furyası, bir süre önce ülkemize de sıçramıştı. Tüketici ürünleri arasında yer almaya başlayan insansız hava araçları, tam donanımlı teknolojileriyle eğlenceli dakikalar sunuyor. Hal böyle olunca bu ürünlere olan yönelim, artış gösteriyor. Bazı durumlarda tehlike teşkil edebilen dronelar, bundan dolayı kayıt altına alınmaya başlandı. Peki, Türkiye’de kayıtlı drone sayısı tam olarak kaç?

Resmi Olarak Kaydettirilen Drone Sayısı

23 Şubat 2016 tarihinde alınan karar gereği kullanılacak olan drone resmi olarak kayıt altına alınmalıdır. Bu karar, azami ağırlığı 500 gram ile 25 kg ağırlığında olan modelleri kapsıyor. Yani bu ağırlık aralığında bir drone modeline sahipseniz, yasa gereği ürünü kayıt altına aldırmanız gerekiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de katılı İHA sayısı 24 bin 866, kayıtlı kullanıcı sayısı ise 31 bin 194. Ayrıca ülkemizde İHA kullanımına yönelik eğitim veren kurum sayısının 25’e yükseldiği de açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Bu kurumlara başvurarak profesyonel eğitim almak mümkün.

Kişisel Güvenlik Ön Planda

 

Ön plana çıkan drone modellerinin neredeyse tümü, kameralı modellerden oluşuyor. Hal böyle olunca kişisel güvenlik ve gizlilik, bu ürünlerin kullanımı ile gündeme geliyor. Kamera ile kişisel hayatın gizliliği ihlal edilebilir. Ayrıca havalimanı gibi yapıların yakınında drone kullanmak, oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Önemli olan tüm noktalar adına kayıt zorunluluğunun bulunması kullanıcılara yarar sağlıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.