TurkNet YAPA Altyapısı Nedir?

/ 6 Aralık 2017 / 3.137 / yorumsuz
TurkNet YAPA Altyapısı Nedir?

TurkNet YAPA Altyapısı Nedir?

Diğer alternatif operatörlerden farklılaşarak, santraller sonrasında veriyi kendi aktif altyapısına taşıdığı YAPA sistemi ile dikkat çeken TurkNet, büyük yatırım yapmış olduğu sistem ile 26 ilde 200’den fazla noktaya kendi DSLAM cihazlarını yerleştirdi.

VAE ve YAPA Yöntemleri

Alternatif operatörler, kablo TV ve fiber ağ üzerinden verilen hizmetler bir kenara bırakıldığında müşterilere iki farklı şekilde hizmet verebiliyor. Bu hizmetler; Veri Akışı Erişimi (VAE) ve Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) olarak biliniyor. İki yöntemde de evlerden santrale giden bakın kabloların kontrolü yerleşik operatörde oluyor.

VAE yönteminde, kablolar yerel santrallerde yerleşik operatöre ait cihazlarda sonlanıyor. Veri oradan tekrar yerleşik operatörün altyapısını kullanıp bölgesel trafik teslim noktalarına iletiliyor. Alternatif operatörlerden bazıları trafik teslim noktalarında da bu trafiği teslim alıp, kendi ağları üzerinden yönlendiriyor. TurkNet de VAE yöntemi ile hizmet verdiği noktalarda bu yolu izliyor.

TurkNet, YAPA yönteminde ise hizmet verilen noktalarda bakır kabloların uçları, yerleşik operatöre ait santral binalarında bulunan TurkNet’e ait cihazlarda sonlanıyor. Daha sonra da tamamen TurkNet ağı içinde hareket ediyor. TurkNet ağı, kapasitesini başka operatörler ile paylaşmıyor olup, yedekli ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca arttırılabilen bir ağ olarak karşımıza çıkıyor.

YAPA Santrallerinin Bulunduğu İller

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular