Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

/ 20 Kasım 2018 / 499 / yorumsuz
Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

 

Son dönemde çeşitli uygulamalarda karşımıza çıkan uçtan uca şifreleme, kullanıcı gizliliğinin sağlanmasında son derece etkilidir. Bir çeşit siber güvenlik desteği olarak da adlandırabileceğimiz şifreleme yöntemi, özellikle mesajlaşma uygulamalarında sıklıkla görülmeye başlandı. Bunun nedeni kullanıcıların gönderip aldıkları mesajları güven içerisine dahil etmekten kaynaklanıyor. Peki, uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan Uca Şifreleme Tanımı

 

WhatsApp tarafından da kullanılmakta olan uçtan uca şifreleme, gönderdiğiniz tüm verilerin güven altına alınmasını sağlıyor. Baştan aşağı kilitlenen verilere sadece siz ve alıcı kişi tarafından ulaşılabiliyor. Yani verileri görüntülemek için gerekli olan anahtar sadece sizde oluyor diyebiliriz. 3. kişilerin yanı sıra WhatsApp dahi verilerinizi okuyamıyor.

Siber güvenliğin son derece önem teşkil ettiği günümüzde uçtan uca şifreleme yöntemini kullanan uygulamaları tercih etmeniz elbette yarar sağlıyor. Kötü amaçlı kişilerin veri hırsızlığı yapmasını da büyük ölçüde önleyen bu sistem, firmaların dahi verilerinize erişmesini engellemiş oluyor. Kullanıcı gizliliği ve veri güvenliği, gönderici ve alıcı arasında sağlanıyor.

Uçtan Uca Şifreleme Ne Kadar Güvenli?

 

Bahsi geçen güvenlik yönteminin popüler hale gelmesi, elbette beraberinde çeşitli soru işaretlerini de getirmiş bulunmakta. Bu soruların arasında yer alan uçtan uca şifreleme ne kadar güvenli sorusu ise olumlu bir cevaba sahip denilebilir. Günümüz basit kodlama yöntemlerinde bu tarz bir önlem, epey güvenli diyebiliriz. En azından herhangi bir güvenlik önleminin bulunmamasındansa uçtan uca şifrelemenin kullanılabilir olması epey iyi.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.