UDP Nedir? Ne İşe Yarar?

/ 6 Eylül 2020 / 4.789 / yorumsuz
UDP Nedir? Ne İşe Yarar?

Modemde UDP nedir? Sorusuna yanıt arıyorsanız okumaya devam edin!

UDP, iki iletişim protokolünden biridir ve açılımı “Kullanıcı veri akışı iletişim kanunları” olarak adlandırılmıştır. Kullandığı verileri bağlantıya ihtiyaç duymadan karşı tarafa göndermesiyle sıkça tercih edilir. Bilgisayar yazılımcıları tarafından bir datagram modu oluşturmak amacı ile kurulmuştur.

Modemde UDP Ne İşe Yarar?
Kullandığınız herhangi bir cihaza port açmada kullanılan protokoldür. IP kamera gibi bazı cihazlarda ses kaydetme, ses aktarma ve seslerin izlenilmesinde kullanılmaktadır. Hem DVR hem modemde UDP’ nin de açık olması gerekiyor. UDP ile genellikle internet kullananlar modem içerisinde karşılaşmaktadırlar.

Modemde UDP Açma Ve Kapatma
Ara yüzün açılması için IP adresiyle giriş yapılması gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.
ZTE, Zyxel ve Huawei kullanılan ip 192.168.1.1

Şifre ya admin ya da Türk Telekom olarak ayarlanmıştır.
Bazı modemlerde yan sekmede “Nat”, “Port” ve “İletim” kısmına girilir
‘’Sanal sunucu’’ içerisinden gerekli ayarlamalar yapılır. (tcp / udp kısmı için hepsi olan seçenek kalması doğru olur).

UDP’nin Sağladığı Avantajlar
Ses ve görüntü gibi gerçek zamanlı veri iletiminde kullanılan UDP, günümüzde en hızlı veri iletimi yapan bağlantı türüdür. Kimi zaman TCP’nin yüklediği ve yüksek veri akışı nedeni ile servis kalitesinde düşüş yaşansa da SNMP, DNS gibi birçok alt yapı hizmetinin UDP bağlantı türünden yararlandığı bilinmektedir.

UDP Paket Yapısı
Ulaşımda hizmet veren bağlantı türü olan UDP, çok az iletişim servisinden yararlanır ve bu sayede iletim hızını en üst seviyeye taşır. Bu bağlantı türü 4 alandan ve 16 bit uzunluktan oluşmaktadır.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular