USB 4 ile 40 GB/S veri aktarım hızı mümkün oluyor!

/ 8 Mart 2019 / 159 / yorumsuz
USB 4 ile 40 GB/S veri aktarım hızı mümkün oluyor!

USB 4 için yapılan 40Gbps veri transfer hızının Thunderbolt 3’e kavuştuğu belirtildi. İşte konu hakkında tüm detaylar…

Yakın zamanda, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda yer alan Thunderbolt 3 portlarında ki inanılmaz hızlara artık yeni nesil USB portları üzerinden kavuşabileceğiz. USB 4’ün duyurulmasıyla birlikte 40 GB/s veri aktarım hızlarına ulaşmanın mümkün olduğu belirtildi.

USB standartlarını belirleyen kurum USB-IF, USB standartları ile belirli zaman aralıklarında yeni değişiklikler ve standartları düzenliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde USB 3.2 standartlarını gündeme taşıyan kurum, şimdide USB 4’ü duyurdu. Yinede bu duyuruyla beraber bu teknolojinin hemen yarın karşımıza çıkması beklenmiyor.

USB 4 için daha çok Zaman var!

USB 3.2 ile beraber 20 GB veri aktarım hızlarını artık USB 4 ile beraber tam 2 katına kadar yani 40 Gb/s kadar çıkarabiliyor. Açık konuşmak gerekirse bu hız zaten Thunderbolt 3 portu ile zaten daha önceden sağlanmaktaydı. Ancak bu hızları USB portları ile yakalamak artık mümkün. Bunun tam olarak herkes tarafından kullanılması ve yaygınlaşması ise belli bir aman alacak. Çünkü daha USB 3.2 portları bile tam olarak yok.

Tabii ki USB 4 ile sağlanması beklenen tek işlev bu değil. USB 4’ün diğer özellikleri arasında bunla beraber 100 watt’a dek güç aktarımı ve görüntü aktarımı da yer alacak. Böylelikli 4K çoklu ekran görüntüsü aktarımlarında bu sistem kullanılacak. Yinede bu işlem için 40 Gb/s destekli özel sertifikalı kablolar almamız gerekecek.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


İrem Yüngül

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.