vBulletin Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Çözülür?

/ 7 Eylül 2018 / 980 / yorumsuz
vBulletin Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Çözülür?

vBulletin Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Çözülür?

Dünyanın en popüler forum yazılımlarından bir tanesi olan vBulletin, kolay yönetilebilir olmasıyla ön plana çıkıyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip, ünlü forumlarda vBulletin yazılımına rastlamak mümkün. Birçok kişi tarafından beğenilerek kullanılan sistem, elbette kimi zaman çeşitli sorunlar çıkartabiliyor. Ülkemizde rastlanılan vBulletin Türkçe karakter sorunu gibi problemler, sistemin sunduğu kolaylıklar ile hızlıca ortadan kalkıyor.

Aklınızdaki forum fikrini pratik bir şekilde ortaya çıkartmanızı sağlayan yazılım, aynı zamanda tasarlanan internet sayfasının yönetilmesinde de avantajlar yaratıyor. Kişinin forum üzerinde söz sahibi olmasını mümkün kılan sistem, güvenlik desteğiyle de ön plana çıkıyor. Gerekli kodlamalar neticesinde alınan önlemler, forum sayfanızın dış etkilere karşı çok daha fazla korunmasına imkan tanıyor.

vBulletin Türkçe Karakter Desteği

Özellikle sunucu değişikliğinde veya yeni bir hosting satın alındığında ortaya çıkabilen Türkçe karakter sorunu, açılan konu başlıklarında kendisini gösteriyor. Forum üzerinde yeni paylaşılan bir konunun bilinmeyen harflerden oluştuğuna rastlayabilirsiniz. Bu tarz bir durumda izleyebileceğiniz birden fazla çözüm yolu bulunuyor.

İşte vBulletin Türkçe karakter sorunu için çözüm yolları:

Çözüm 1: ISOISO-8859, WINDOWS 1254 ve UTF8 dil paketlerini teker teker denemeyi düşünebilirsiniz. Birini yükleyerek sorunun ortadan kalktığını kontrol edin. Eğer problem devam ediyorsa bir sonraki dil paketine geçin.

Çözüm 2: Sitenizin FTP sunucusu üzerinden config.php dosyasına erişin burada // $config [ ‘Mysqli’ ] ile başlayan yerdeki “ // “ ifadelerini kaldırın. Daha sonrasında utf8 yazısını silip yerine latin5 yazmayı deneyin.

Çözüm 3: Phpmyadmin yani site veri tabanındaki dil dosyasına gidin ve burada sorunlu kısımları değiştirin.

Çözüm 4: Site yönetim paneli üzerinden genel ayarlar sekmesini bulun.  Akabinde Ajax fonksiyonları > problemli ajax fonksiyonlarını deaktifleştir yolunu seçin. Ardından kayıt edin.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler
Benzer Konular