Wannacry Virüsüne Dikkat Edin!

/ 11 Kasım 2017 / 683 / yorumsuz
Wannacry Virüsüne Dikkat Edin!

Wannacry Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

Tüm dünyaya bir gecede yayılan ve 99 ülkeyi etkilediği iddia edilen Wannacry virüsü ne yazık ki ülkemizi de etkisi altına aldı. WannaCrypt, WanaCrypt0r, Wana Decrypt0r ve Wanacry gibi farklı isimlerle anılan virüs telekomünikasyon ağlarından sağlık sistemlerine kadar farklı pek çok alanı etkisi altına almış durumda.

Türkiye Siber Saldırı Altında

Konu hakkında açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Türkiye’nin siber saldırı altında olduğunu dile getirerek kullanıcıları Windows sistemlerini ve antivirüs yazılımlarının güncellenmesi konusunda uyardı. Yine sistemlerin düzenli olarak taranması da zararlı virüsten korunması açısından oldukça önemli bulunuyor.

Wannacry Nedir?

En basit tabiri ile fidye yazılımı olarak tabir edilen Wanacry yazılımı kilitleyici ve şifreleyici olarak iki ayrı türde yayılıyor. Şifreleyici versiyonu bilgisayara bulaştığı anda bilgisayarda bulunan tüm verileri şifreliyor ve kullanıcının bunları açması kesinlikle mümkün olmuyor. Kullanıcı bu nedenle bilgisayarını kullanamaz hale geliyor. Saldırı ağırlıklı olarak Tayvan, Rusya ve Ukrayna ülkelerini etkilerken İngiltere’de de ulusal sağlık sisteminin çökmesine neden oldu. Bazı İspanyol şirketleri de Wanacry virüsü nedeni ile iş yapamadıklarını açıklamak zorunda kaldılar.

Wannacry Nasıl Bulaşır, Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sistemi üzerinden yayılan zararlı aynı şebeke üzerinde yer alan bilgisayarlar arasında büyük bir hızla yayılıyor. Otomatik olarak yayılan virüs bu nedenle engellenemiyor. Zararlı yazılımdan korunmak için antivirüs programının cihaza güncel versiyonlarının yüklenmesi, bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklanmaması, açılır pencerelerin engellenmesi ve dosyaların sürekli olarak yedeklenmesi öneriliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.