WhatsApp Business’ı Web Sitenize veya Facebook’a Nasıl Entegre Edinirsiniz?

/ 27 Kasım 2018 / 1.869 / yorumsuz
WhatsApp Business’ı Web Sitenize veya Facebook’a Nasıl Entegre Edinirsiniz?

 

WhatsApp Business Web Sitenize veya Facebook’a Nasıl Entegre Edilir?

 

WhatsApp, 2017 yılında WhatsApp Business adlı Businesss için bağımsız bir platform başlattı. İşinizle alakalı kişisel WhatsApp numaralarını kullanmanın karmaşıklığını azaltmaya yardımcı oldu. Adres ekleme, doğrulama gibi ekstra özelliklerle diğer Kurumsal düzeydeki mesajlaşma platformlarından farklıdır. Fakat WhatsApp Web Sitesi veya Facebook Sayfalarına entegre etmek için bir seçenek sunmuyor.

İşte size Web sitenize veya herhangi bir Facebook sayfanıza WhatsApp Business’ı entegre etme adımlarını içeren eksiksiz bir kılavuz.

 

WhatsApp Business İnternet Sitesine Nasıl Entegre Edilir?

 

WhatsApp sadece mobil platformlarda desteklediğinden, Messenger mesajlaşma pop-up’larının aksine web sitesindeki herhangi bir doğrudan metin seçeneğine entegre edemeyebilirsiniz. WhatsApp resmen kendi API bağlantısını kullanarak bir web sitesine WhatsApp’ı entegre etmenin yolunu açar veya doğrudan uygulama tetikleme çağrısı ile bu görevi yerine getirir. Neyse ki kullanıcılar, WhatsApp Business irtibat bilgilerinize kolayca ulaşmak için Web sitenizdeki hedeflenmiş düğmeyi tıklayabilirler. İşte WhatsApp Business veya Enterprise(işletmeler) hesabını web sitenize entegre etmenizi sağlayacak çeşitli test yöntemleri. Bu yöntemler hem Android hem de iOS cihazlarda mükemmel şekilde çalışır.

 

Bir Köprü Kullanarak Web Sitesine WhatsApp Business’ı Entegre Edin

 

Bir Message to WhatsApp düğmesini Web sitenize kolayca basit bir köprü ile entegre edebilirsiniz . Rehber, WhatsApp tarafından sağlanmıştır ve her platformda çalışmaktadır. Web’de WhatsApp kullanıyorsanız, sizi hedeflenmiş numaraya ait mesajlaşma penceresiyle WhatsApp web sayfasına yönlendirecektir. Köprü eklemek için adımları izleyin.

1. Düzenlemek için web sitenizi veya hedeflediğiniz web sayfasını açın.
2. Kullanıcılar tarafından tıklanacak metni ekleyin.
3. Hedef metnini aşağıdaki bağlantıyla köprüleyin:
https://wa.me/yournumber/
4. İletiyi şu şekilde tıklattığınızda gönderilecek varsayılan bir ileti de ekleyebilirsiniz: İstediğiniz iletiyle birlikte “text =” ifadesinden sonra metni değiştirin ve beyaz boşluk yerine “ % 20” ekleyin.
https://wa.me/15551234567?text=I’m%20interested%20in%20your%20car%20for%20sale

5. Kullanıcılarınızın, kullanıcılar web sitenizdeki düğmeyi tıkladığında belirli bir metin kümesini göndermesini veya iletmesini istiyorsanız, aşağıdaki gibi bağlantıyı ekleyin.
https://wa.me/?text=urlencodedtext
Örneğin, https://wa.me/?text=I’m%20inquiring%20about%20the%20apartment%20listing
WhatsApp daha sonra kullanıcılardan metni çeşitli kişilere göndermesini isteyecektir.

Köprüleme, WhatsApp Business numarasını web sitenize entegre etmenin en kolay yoludur. Bununla birlikte, daha etkileşimli bağlantı elemanları ile çeşitli başka yöntemler vardır.

Not: Web tasarımı konusunda yeterince bilginiz yoksa, aşağıdaki gibi bir metni köprüleyebilirsiniz.
<a href=”https://wa.me/15551234567?text=I’m%20interested%20in%20your%20car%20for%20sale”> CLICK HERE </a>

Web siteniz için “Bize Ulaşın” Widget’ını Alın

Web sitesinde standart metin köprüsünü kullanarak WhatsApp Business iletişim bağlantısını eklemek, web sitelerinde normal widget’lar kadar iyi olmayabilir. Normal WhatsApp veya WhatsApp Business, Facebook Messenger’ın aksine web sitelerine mesajlaşma entegrasyonunu desteklemediğinden, kullanıcıları yalnızca mevcut widget’leri veya düğmeleri kullanarak WhatsApp Messenger’a yönlendirebiliriz. Etkileşimli ögelerle özelleştirilebilir WhatsApp Mesajı düğmeler sağlayan birçok web sitesi vardır. Bunların çoğu JavaScript ile yazılmıştır, böylece web sitenize pek çok karmaşık adım atmadan ekleyebilirsiniz.

İşte size WhatsHelp’ten nasıl kayan bir widget alabileceğinizi gösteriyoruz.

1. Web tarayıcınızdan WhatsHelp web sitesini ziyaret edin.
2. Desteklenen IM platform düğmelerinin listesini görmek için Widget’ı tıklayın.
3. Aşağı kaydırın ve “Mesajlaşma uygulamalarını seç” altındaki WhatsApp simgesini tıklayın.
4. WhatsApp numaranızı sağlayın (ülke koduyla).
5. Aşağı ilerleyin ve logo, tebrik mesajı, simge rengi vb. Ayarlayın.
6. Widget boyutu vb. gibi diğer gelişmiş özellikleri özelleştirin.

7. Son olarak, e-posta kimliğinizi girin ve Web sitenize WhatsApp Web Mesajlaşma yönetme düğmesini uygulamak için kodu alın.
8. Kodu kopyalayın ve web sitenizin arka ucundan düğmeyi göstermek istediğiniz yere koyun.

Android’de WhatsApp Uygulamasını Çalıştırmak için Bağlantı Ekleme

Yukarıda belirtildiği gibi, Web sitenize kolayca WhatsApp mesajlaşma bağlantısını ekleyebilirsiniz. Kullanıcıları, kullandıkları cihaza bağlı olarak WhatsApp App / Web’e yönlendirecektir. Sadece Android kullanıcılarını hedefliyorsanız, eylemi nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu uygulamalar özellikle Android çalışan akıllı telefonlar için oluşturulduğundan, Android uygulama geliştirme ile kullanılır.

Standart WhatsApp bağlantısı yerine, metni veya düğmeleri köprülemek için aşağıdaki bağlantı yapısını kullanabilirsiniz:

Bu yöntem yalnızca Google Chrome ve WhatsApp’ın en son sürümü ve yalnızca Android akıllı telefonlarda çalışır. Bu nedenle, herhangi bir akıllı telefondaki eylemi tetiklemek için ilk yöntemlerle devam edin.

WhatsApp Business Numarası Facebook Sayfasına Nasıl Entegre Edilir?

WhatsApp Business numaranızı, yönettiğiniz Facebook sayfasına eklemek tamamen farklı bir hikaye ve bunu yapmanın kolay bir yolu yok. Facebook’un WhatsApp’a sahip olmasına ve yönetmesine rağmen, şirket hala kullanıcıların WhatsApp Business numaralarını Facebook sayfalarına eklemelerine izin vermemektedir. Fakat, WhatsApp Business numaranızı Facebook sayfanıza eklemek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

WhatsApp Bağlantısına sahip bir harekete geçirici mesaj ekle

Facebook sayfalarında her gün gördüğümüz gibi harekete geçirici mesajlar var. Bu düğmeler, sayfa yöneticisinin belirlediği düğmeye bağlı olarak sayfa başına değişebilir. Facebook sayfanıza şimdi bir mesaj ekleyebilirsiniz fakat sadece Messenger entegrasyonuna izin verir. Her neyse, sizi WhatsApp bağlantısına sahip bir harekete geçirici mesaj düğmesi oluşturmak için kılavuza götürüyoruz.

1. PC web tarayıcınızdan Facebook sayfanıza gidin.
2. Kapak fotoğrafının altındaki sağ bölmede bulunan sayfanızdaki geçerli harekete geçirici düğmeyi tıklayın.

3. Açılır pencereden “İşletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinin” i seçin.
4. “Daha fazla bilgi edinin” radyo düğmesini tıklayın.
5. “İleri” ye tıklayın.

6. Web sitesi bağlantı bölümüne dokunun ve aşağıdaki gibi WhatsApp bağlantınızı sağlayın:
https://wa.me/15551234567?text=I’m%20interested%20in%20your%20car%20for%20sale
7. Tıklayın Kaydet ve dokunun.

WhatsApp Business bağlantısını uyguladıktan sonra, sayfanız, harekete geçirici mesaj olarak Daha fazla bilgi göstermeye başlayacaktır. Maalesef, bunu “Şimdi mesaj gönder” veya “WhatsApp” olarak yeniden adlandırmıyor. Kullanıcılar bu düğmeyi tıklayarak WhatsApp Business numaranıza doğrudan ulaşabilirler.

WhatsApp Düğmesi ile bir Facebook Reklamı yayınlayın

WhatsApp’ınızı Facebook sayfanızla doğrudan ilişkilendirmek için herhangi bir amaca uygun seçenek yoktur. Yine de, platformda bir Reklam yayınlarsanız, WhatsApp Messaging düğmesini doğrudan eklemenizi sağlar. Neyse ki, WhatsApp Now butonu ile facebook sayfanızda reklamlar oluşturabilir ve yayınlarsınız.

1. Facebook sayfanıza gidin ve Reklam bölümüne girin.
2. Oluşturma’ya gidin ve Mesajlar’ı seçin.
3. WhatsApp mesajını açılır menüden hedef olarak seçin.

4. “Mevcut bir hesap ekle” yi seçin ve WhatsApp Business numaranızı doğru ülke koduyla birlikte girin.
Telefonunuza gönderilen OTP (Tek Kullanımlık Şifre) kullanarak numarayı doğrulayın.
5. Reklamın geri kalanını ayarlayın ve kampanyayı tamamlamak için bitirin.

Reklam için ödeme yaptıktan sonra, hedeflenen kitle için bir kampanya olarak çalışır ve bu düğmeyi tıklayarak doğrudan WhatsApp üzerinden size ulaşabilirler.

WhatsApp Business’ı Web siteleri ve Facebook sayfalarıyla entegre etmek için yukarıda listelenen yöntemler, kişisel hesaplarınızla değil, İşletme hesaplarıyla iyi çalışır. Bir işletme web sitesi veya Facebook sayfanız varsa ve WhatsApp ile entegre etmek istiyorsanız, bu oldukça kullanışlı bir çözümdür.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.