WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

/ 7 Mayıs 2019 / 658 / yorumsuz
WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

WhatsApp’ta yer alan uçtan uca şifreleme nedir? Ne işe yarıyor? İşte detaylar…

WhatsApp ile beraber bir çok mesajlaşma uygulaması uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıyor. 2016 yılında başlayan bu özellik, Apple ve FBI arasında birçok tartışmaya da neden olmuştu. Peki WhatsApp’ın bu uçtan uca şifreleme özelliği ne işe yarıyor?

Uçtan uca şifreleme özelliği

SMS açılımı kısa mesaj özelliği ile mesajlarınız şifresiz bir şekilde karşıdaki kişiye gönderilir. SMS ile gönderilen mesajlar operatörünüz üzerinden gönderilir ve bu mesajlar düz olduğu için okunması mümkündür. Bir çok uygulama ise bu güvenlik durumunun önüne geçmek için bazı şifreli yollardan faydalanıyor. Mesajlarınız sizden sunuculara gidene dek şifrelenerek gönderiliyor. Ancak bu anahtarlar uygulamanın sahibinin elinde olduğu için kapıları kendisi dışında kimse açamaz. Bu anahtarlar ise mesajı gönderen siz ve alan arkadaşınız da da bulunduğu için sizler de okuyabiliyorsunuz.

Peki ne oluyor?

WhatsApp, mesajlaşan kişiler için güvenliği en üst seviyede tutmak istiyor. Şifreleme konusunda çok hassas bir şifreleme bulunuyor. Bazı ülkelerin WhatsApp’ta arka kapı açılmasını istediğini hepimiz biliyoruz. WhatsApp yeni bir şifreleme metodu ile beraber aslında size pek bir şey sunmuyor. Şifreleme özelliği arkaplan da gerçekleştiği için siz normal olarak kullanmaya devam ediyorsunuz. Kısacası siz uçtan uca şifrelemeyi göremiyor ancak güvenli bir mesajlaşma hizmetinden faydalanıyorsunuz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.