Wi-Fi 6 için yeni router gerekiyor mu?

/ 20 Nisan 2019 / 1.346 / yorumsuz
Wi-Fi 6 için yeni router gerekiyor mu?

Son zamanlarda karşımıza çıkan yeni akıllı telefonlarda 802.11ax diğer adıyla wifi 6 ciddi hızlarda veri transferini sağlıyor. Bu teknoloji için router gerekli mi? İşte detaylar…

Wi-Fi 6 nedir? Daha mı iyi?

Gelişen teknolojiyle beraber 802.11ax veya Wi-Fi 6 olarak anılan bir ağ standartı karşımıza çıkıyor. 802.11ac veya wifi 5 e oranla tam %40 daha fazla hız sunuyor. Wi-Fi 6’da çok daha iyi bir veri kodlama sistemi yer alıyor ve bu bakımdan yüksek hızlara ulaşmak mümkün oluyor.

Genel anlamda kafelerde ve buna benzer kalabalık ortamlarda çok fazla kişi ağa bağlandığı için, internet hızlarında ciddi bir yavaşlama meydana geliyor. Bunun asıl sebebi ise Wi-Fi 5’in düşük veri kapasitesinde olmasından kaynaklı oluyor. Ancak Wi-Fi 6 kullanımı ile beraber intel iş ortaklığı sayesinde çok fazla kişinin bağlantısı olmasına rağmen hız 4 kat yinede artıyor.

Tabii ki şuan Wi-Fi 6’yı destekleyen cihaz sayısı yok denilecek kadar az. Üst seviye bilgisayarların anakartına entegre edilen wifi alıcıları ile beraber teknoloji destekleniyor. Mobil sektörde ise sadece bu teknoloji destekleyen telefon Samsung’un Galaxy S10 model telefonu oluyor.

Yeni router şart mı?

802.11ax teknolojisi için modem yada router şart oluyor. Ancak bunu destekleyen cihazların ise 400 dolardan başladığı bir gerçek. Kısacası eğer Wi-Fi 6 istiyorsanız cebinizden para çıkacağı kesin. Peki sizler wifi 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler bu teknoloji kullanmak ister miydiniz?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular

Yorum yaz