Wi-Fi Performansını yükseltmek için Kablosuz Modem ayarları nasıl yapılmalı

/ 29 Ekim 2017 / 13.737 / 1 Yorum
Wi-Fi Performansını yükseltmek için Kablosuz Modem ayarları nasıl yapılmalı

Wi-Fi Bağlantısında en iyi konfigürasyon nasıl olmalı ? 

Kablosuz modemi, Wi-Fi kablosuz bağlantı için en iyi nasıl ayarlayabiliriz ? En yüksek performanslı ayarlamalar nasıl olmalıdır ?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez teknolojik ihtiyacı internettir ve her geçen gün yenilenerek gelişmektedir. Veri erişim teknolojisinde sürekli gelişmeler yaşanmakta ve bunlar günlük hayatımıza olumlu gelişmeler katmaktadır, Bu gelişmelerden birisi olan Wi-Fi bağlantılarının hız ve verimliliği sürekli artmaktadır.

Peki kablosuz modemimizden en iyi performansı alarak internet bağlantımızı hızlandırmak için neler yapmalıyız ? Yeni nesil modemler bizim adımıza ayarları ve bağlantıları otomatik olarak yapabiliyor fakat her zaman en iyi performansı almamızı sağlamayabilir. Bu nedenle bazı ayarları manuel oalrak yapmamız gerekir;

Wi-Fi Performansını yükseltmek için Kablosuz Modem ayarları nasıl yapılmalı ?

Günlük hayatımızda ev ve işyerimizde internete erişmek için yaygın olarak Wi-Fi bağlantı türünü kullanmaktayız, aslında kablosuz modemimiz ilk kurulumda gerekli ayarları bizim yerimize otomatik yapsada performansı arttırmak adın bir çok ayarı özel olarak düzenlememiz gerekiyor. Kablosuz modemimizden en yüksek performansta bağlantı yapmak için takip etmemiz gerekenleri sırayla uygulayınız;

-Öncelikle bilgisayar ve tabletimizde kullandığımız browserı açınız, ardından web tarayıcısının  adres kısmına modemimize bağlantı kuracağımız ip adresini yazınız, bu adresi modem kullanma kılavuzundan öğrenebilirsiniz, genellikle 192.168.x.x. olarak ayarlanmaktadır, modem tipi ve markanıza göre x kısımlarına yazacağınız sayılar değişmektedir.

-Modem arayüzüne bağlandığınızda giriş yapmak için bir ekran karşınıza gelecektir. Modem kullanma kılavuzunda belirtilen kullanıcı adı ve şifreyi yazıp arayüze ulaşacaksınız. Bu kullanıcı adları genellikle hizmet aldığınız firma ve modem markasına göre değişmekle birlikte ttnet, admin, Superonline gibi isimler olmaktadır.

-Kablosuz modeminizin düzenleme ekranına ulaştığınızda ekranınızın sol kısmında olan menülerden Wifi (Kablosuz Ağ) kısmını seçiniz.

-Ardından yeni açılan ekranda modeminizi tanımlamak için SSID yazan kısma benzersiz bir isim yazınız, bu isim kablosuz ağlar içinde kendi modeminizi tanımanıza yarayacaktır.
-İsim verdikten sonra SSID kısmında SSID gizle seçeneğini seçmeyi unutmayınız, Aktif hale getiriniz.

-Yukarıdaki işlemlerin ardından Kablosuz modeminiz eğer 802.11 ac protokolünü destekleyen bir cihaz ise Tüm Protokoller seçeneğini aktif hale getiriniz, ancak sadece evinizde veya işyerinizde kendi cihazlarınız için wifi bağlantı kullanmak istiyorsanız modem ayarlarınızdan N onlyb ya da b/g/n ayar seçeneklerinden herhangi birini seçebilirsiniz.

-Diğer maddelerdeki aşamaları tamamladıysanız şimdide Kanal Bant Ayarları menüsünü seçiniz, Kullandığınız Kablosuz modem 5GHZ ise bu ekranda 20/40 MHZ seçeneğini, eğer modeminiz 2.5 GHZ destekliyorsa 20 MHZ seçeneğini aktif hale getiriniz.

-Son işlem olarak yapacağınız kanal seçme işlemidir. En kritik ve dikkat edilmesi gereken husus budur, Kablosuz bağlantı performansınıza en fazla etki eden kısım bu seçenektir. Kanal seçiminizi 8, 11 yada 13.ncü kanal olarak yaparak, modeminizdeki ayarlamaları tamamlamış olursunuz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Wi-Fi Performansını yükseltmek için Kablosuz Modem ayarları nasıl yapılmalı (1 Yorum)

  1. Kablosuz Çokluyayın Yönelndirmeyi Etkinleştir (WMF) bu etkin bende devre dışı bırakmam sakıncalı olurmu ?