Wi-fi’nizi kimin kullandığını nasıl tespit edebilirsiniz?

/ 20 Aralık 2018 / 593 / yorumsuz
Wi-fi’nizi kimin kullandığını nasıl tespit edebilirsiniz?

 

Wi-fi’yi kimin kullandığı nasıl bulunur?

 

Çoğu Wi-Fi yönlendiricinin varsayılan olarak güvenlik özelliği vardır, bu nedenle yakınlardaki Wi-Fi etkin noktalarının bir listesini incelediğinizde, hepsinin yanında bir asma kilit görürsünüz. Yine de, bazı yönlendiriciler ‘açık’ veya güvenli olmayan Wi-Fi’ye sahiptir, bu da herkesin bir şifre girmeden internete bağlanıp kullanabileceği anlamına gelir. Wi-fi şifre konusunda sorun yaşıyorsanız WiFi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulabilirim? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Ama kimin Wi-Fi’nize bağladığını ve kullandığını nasıl anlıyorsunuz?

Yönlendiricinizin(modeminizin) yönetici sayfasını kullanın

 

En kolay yolu, yönlendiricinize giriş yapmak ve hangi cihazların bağlı olduğunu kontrol etmek için arayüzünü kullanmaktır.

Bunu bir telefondan yapmak mümkündür, ancak çoğu yönlendirici telefon kullanımı için optimize edilmediğinden, daha büyük bir ekrana sahip bir PC veya tablet kullanmak daha iyidir.

Web tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve Enter’a basın. Bu, birçok yönlendirici için çalışır, ancak diğerleri başka IP adreslerini kullanır. Her yönlendirici farklıdır, ancak hepsinin her bağlı cihazı görüntülemesi için bir seçeneği olmalıdır. Açıkçası, yalnızca Wi-Fi ile bağlanan kişilerle ilgiliyseniz, bu yüzden bu seçeneği seçin veya listeyi yalnızca kablosuz olarak bağlı olanlara filtrelemeye çalışın.

Örneğin, BT Smart Hub‘da, ana sayfadaki Cihazlarım (192.168.1.254) ve ardından Kablosuz bağlantılarına tıklayabilirsiniz.

 

 

Listeyi gördüğünüzde, her cihaz için muhtemelen üç bilgi bulabilirsiniz:

* IP adresi (örn. 192.168.1.17)
* MAC adresi (ör. EF-34-4D- 9A-FE-36)
* Kolay isim (örneğin Arthurs-iPhone)

Bazı yönlendiricilerin, yalnızca şu anda bağlı olanları değil, geçmişte yapılmış olan tüm bağlantıları listelediğini unutmayın.

Bu, şu anda ziyaret etmeyen kişilerin telefonlarını görürseniz endişelenmemesi gerektiği anlamına gelir. Gerçekten yapmanız gereken, bazılarının kolay isimleri olmayan listedeki tüm Wi-Fi cihazlarını hesaba katmaktır. Bu zor olabilir, ancak hepsini hesaba katmayacak olsanız bile, aşağıdaki MAC filtreleme tekniğini kullanmak, en azından gelecekte izinsiz olarak bağlanan cihazların önlenmesini sağlayacaktır.

Öte yandan, birinin bağlı olması gerçeği size bir sürpriz olarak geliyorsa, bu sizin modeminizde herhangi bir güvenlik ayarının olmadığını ve her şeyin herkese açık olabileceğini düşündürür. Daha yakın yaşayan diğer komşular dahil ve muhtemelen ağınızın kapsama alanı içinde. Yönlendiricinize tekrar giriş yapmanızı ve bir Wi-Fi şifresi ayarlamanızı  öneririz.

 

MAC adres filtreleme ile kablosuz bağlantılarınızı kullanarak kullanıcıları durdurun

 

Bir MAC adresi, her Wi-Fi cihazı (ve ayrıca kablolu ağ cihazları) için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Hemen hemen tüm yönlendiriciler, bir MAC adresi beyaz listesi oluşturmanıza ve yalnızca listedeki kişilerin bağlanmasına izin verir.

Bu şekilde, Wi-Fi parolanız dağıtılmış olsa bile (örneğin çocuklarınızın arkadaşlarına), telefonlarının MAC adresi listeye eklenene kadar bağlanamazlar.

Bir MAC adresi bulmanın yolu değişir: cihazdaki bir etikette olabilir veya bulmak için ayar menülerinden geçmeniz gerekebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.