Wikipedia erişim engeline cevap geldi!

/ 1 Mart 2019 / 478 / yorumsuz
Wikipedia erişim engeline cevap geldi!

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay kısa süre önce Wikipedia hakkında bir açıklama yaptı. Peki Wikipedia Türkiye erişim engeli kalkıyor mu?

Resmi gazetede yer alan haberlere göre CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geçtiğimiz iki yıl boyunca kullanıma kapatılmış olan Wikipedia’yı Fuat Oktay’a site hakkında bir soru sordu. Sorulan sorulara verilen cevap ne anlama geliyor?

Wikipedia’ya erişim engeli kalkacak mı?

Örnergeye açıklamayı Oktay adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından bir cevap verildi. Verilen cevapta Wikipedia yetkilileri ile henüz dahi görüşmeler devam ediyor. Hukuka aykırı içerikler hakkında işlem yapmaları halinde erişim engeline son verilecek. Böylelikle yeniden aktif duruma geleceği söylendi. Engelin ise Türkiye’yi terör örgütleriyle iş ortaklığı içerisinde göstermeye çalışan içeriklerden dolayı kapatıldığı söylenirken, erişim engeli konusunda sitelerde buna yönelik içeriklerin olmaması gerektiği ifade edildi.

Duruma yönelik gerekçe ise şu şekilde ifade edildi: Yapılan işlemlerde rakamsal değerler ve internet site isimlerinin ifade edilmesi, suçun önlenmesi yada suçla mücadelede sıkıntılara neden olan, çocuk pornusu gibi içeriklerin açıkça ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra rakamlar diğer ülkelerce resmi bir şekilde açıklanmadığından, uluslararası düzeyde, bu rakamlardan yola çıkarak ülkemizin aleyhine haksız algı meydana getiriliyor. Bu bilgi kirliliği sunmaktadır.

Peki siz Wikipedia hakkında gelişmeler için ne düşünüyorsunuz?


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


İrem Yüngül

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.