Wikipedia’ya Neden Girilmiyor, Wikipedia Nasıl Açılır?

/ 2 Ocak 2019 / 386 / yorumsuz
Wikipedia’ya Neden Girilmiyor, Wikipedia Nasıl Açılır?

Wikipedia’ya Neden Girilmiyor, Wikipedia Nasıl Açılır?

 

Uluslararası hizmet veren Wikipedia, bilindiği üzere ülkemizde yasaklı siteler listesine alınmıştı. Yasaklanmadan önce bazı içeriklerin ülkenin aleyhine olması neticesinde Türkiye olarak önce bazı içeriklerin kaldırılması veya düzenlenmesi talep edilmişti. Eğer düzenleme veya kaldırma işlemleri yapılmaz ise ülkeden Wikipedia sitesine girişlerin yasaklanabileceğinin söylenmesi üzerine Wikipedia tarafından herhangi bir adım atılmayınca kara listeye alınarak Türkiye sınırları içerisinden girişler yasaklandı. Peki, yasaklı sitelere nasıl girilir, Wikipedia’ya nasıl girilir?

 

Bazen VPN Yetersiz Kalabiliyor!

 

Wikipedia gibi ülkemizde girişlerine yasak getirilmiş olan sitelere BPN programları ile girmek mümkün olabiliyor. Ancak bazen DNS’ler yeterli gelemeyebiliyor. Bizler de buna rağmen Wikipedia sitesine nasıl girilir adı altında paylaşım yapmak istedik.

Türkiye kanunları ve yasaları gereği içeriğinin uygun bulunmadığı gerekçesi ile yasaklanmış olan siteye girmek şahısları ilgilendiren bir durumdur. Sorumluluk siteye bir şekilde giriş yapanları ilgilendirmektedir.

 

Wikipedia’ya Giriş Yapabilme Yöntemleri

 

Wikizeroo.net adresinden Wikipedia araması yapılarak veya Google Translate arama alanına Wikipedia.org yazarak giriş yapılabileceğine dair bilgiler, anlatımlar, sunumlar olsa da çoğu zaman etkili olmuyor. Bu yüzden biz paylaşalım denemesi sizden olsun.

VPN ile Wikipedia sitesine nasıl girilir diye merak ediyorsanız eğer kısaca bahsedelim. VPN demek telefonların veya bilgisayarların konumunu, İP’sini değiştiriyor. Siz Türkiye sınırları içerisinde olsanız da cihazınız Almanya, Amerika veya farklı ülkelerdeymiş gibi algılar ve yasaklı olmayan bir ülkeden giriş yapmaya çalışmış olursunuz. VPN, bilgisayarlar için program, telefonlar için uygulama olarak indirilerek kullanılmaktadır. Cep telefonları ile VPN uygulamasını kullanmak istediğiniz zaman WİFİ ile bağlanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca VPN programları veya uygulamaları ücretsiz olarak sunulsa bile çoğu zaman sınırlı bir kullanım sağlar.

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.