Windows 10 Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır?

/ 21 Kasım 2018 / 379 / yorumsuz
Windows 10 Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 Bilgisayar Zaman Ayarlı Nasıl Kapatılır?

 

Dünyanın en popüler işletim sistemleri arasına giren Windows 10, geniş bir kitle tarafından kullanılabiliyor. İlk yayınlandığı tarihten bu yana epey bir süre geçmesine rağmen sisteme dair çeşitli soruların sorulduğuna şahit olmak mümkün. Bu sorular arasında yer alan Windows 10 bilgisayar zaman ayarlı nasıl kapatılır sorusu ise oldukça basit bir cevaba sahip denilebilir.

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Şekilde Kapatmak

 

Eğer Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarınızın belirli bir saatte kapanmasını istiyorsanız bunun için otomatik kapanma özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken yol ise oldukça basit. Bilgisayarınıza otomatik kapatma ayarı vermek için izlemeniz gereken yol şu şekilde:

  1. Windows + R tuşlarına basın ve açılan pencereye cmd yazıp Enter’a basın
  2. Açılan penceredeki cmd kısmına şunu yazıp Enter’a basın: shutdown –s –f –t x (bilgisayarınızın ne kadar zaman sonra kapatılmasını istediğiniz değer)

X olarak girmeniz gereken değer saniye cinsinden olmalıdır. Eğer bilgisayarınızın 1 saat sonra otomatik bir şekilde kapanmasını istiyorsanız 3600 saniye yazabilirsiniz.

Zaman Ayarlı Kapatma Neden Önemli

 

Bilgisayarınızı sürekli olarak açık tutmak, gereksiz elektrik harcaması yapmanıza kaynaklık edebilir. Ayrıca indirme işlemi yapıyorsanız ve işlem bir süre sonra bitecek ise bilgisayarınızı bu çerçevede ileri saatlerde kapatmanız mümkün olacaktır. Gece indirmeleri için de benzer özelliği kullanarak saat ayarı verebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Teknoloji sektörünü uzun yıllardır takip edip makaleler yazmaktayım. İşini hakkıyla yapan bir siteye katkı verebildiğim için çok mutluyum.