Windows 10 için medya kurtarmayı nasıl yapabilirsiniz?

/ 20 Ocak 2019 / 430 / yorumsuz
Windows 10 için medya kurtarmayı nasıl yapabilirsiniz?

 

Windows 10 için medya kurtarma nasıl yapılır?

Her zaman kişisel dosyalarınızı ve klasörünüzü yedekleyebilirsiniz, ancak bir şeyin feci şekilde yanlış gitmesi durumunda işletim sisteminizin yedeğini almak her zaman yararlıdır. Windows 8 ve 10 sayesinde, Windows işletim sisteminizi kolaylıkla çalışma durumuna getirmenizi sağlayacak bir kurtarma sürücüsü veya onarım diski oluşturabileceksiniz.

Bir uyarı kelimesi olarak, her iki yöntem de kendi bilgisayar mimarileri için yapılır, yani 64 bit yedekleme 32 bit geri yüklemede kullanılamaz ve bunun tersi de geçerlidir.

Aşağıdaki adımlar için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

* Kurtarma sürücüsü için: USB flash sürücü (yedeklemeye bağlı olarak)
* Onarım diski için: Bir CD / DVD disk sürücüsü ve yedek disk
* Yedeklemek istediğiniz çalışan bir Windows işletim sistemi
* Zamanınızın 15-20 dakikası

Windows 10 veya 8 için medya kurtarma nasıl yapılır: USB kurtarma sürücüsü nasıl oluşturulur?

Hem Windows 8 hem de 10’da USB kurtarma sürücüsü oluşturmak son derece basittir. Her iki işletim sisteminde de, başlat menüsünde veya metro arayüzünde ‘Kurtarma Sürücüsü‘nü arayın ve ilk seçeneği açın. Alternatif olarak Denetim Masası> Kurtarma> Kurtarma sürücüsü oluştur altında da bulabilirsiniz.

Kurtarma sürücüsü aracını başlattıktan sonra, sistem dosyalarınızın da yedeklenmesi seçeneği sunulur. Tam sistem dosyası kurtarma sürücüsü, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi sağlar. Buradaki en büyük fark, düzenli yedekleme için çok daha küçük bir 512 MB sürücünün aksine, bir sistem dosyası kurtarma işlemi için 8GB USB sürücüye ihtiyacınız olacaktır.

Devam ettiğinizde, kullanılabilir cihazların bir listesi sunulur – kurtarma sürücüsünün önyüklenebilir bir sürücüye dönüştürülmeden önce tamamen biçimlendirileceği için doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

Ekrandaki bilgi istemlerine devam ettikten sonra, Windows normalde tüm işlemin tamamlanması yaklaşık 15-20 dakika süren kurtarma sürücüsünü sizin için hazırlar ve oluşturur.

Şimdi USB flash sürücünün dosya gezgini içinde ‘KURTARMA‘ olarak göründüğünü göreceksiniz.

Windows 10 veya 8 için medya kurtarma nasıl yapılır: Bir onarım diski nasıl oluşturulur?

Windows 7 kullanıyorsanız veya Windows 8 ve 10’da flash sürücü yerine bir disk kullanmayı tercih ediyorsanız, kendinize bir onarım diski oluşturabilirsiniz. Windows 7’de ‘Sistem Onarım Diski‘ni aramanız gerekirken, Windows 8 ve 10’da’ Yedekle ve Geri Yükle‘yi (Windows 7) aramanız ve ardından ‘Sistem onarım diski oluştur‘ düğmesini tıklamanız gerekir.

Bir CD / DVD oluşturma istemi aldıktan sonra, diskinizi yerleştirin ve ‘Disk oluştur‘ düğmesini tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra, diskinizi bir etiketle yeniden adlandırmanız istenir.

Windows 10 veya 8 için medya kurtarma nasıl yapılır: Kurtarma sürücüsü veya disk nasıl kullanılır?

Her biri şanssız olduysa ve Windows’a önyükleme yapmakta sorun yaşıyorsanız, kurtarma sürücünüzü veya diskinizi doğrudan açarak kullanmanız gerekir. Bunu doğrudan BIOS üzerinden yapabilirsiniz veya Windows 8 veya 10’un gelişmiş başlangıç menüsünü otomatik olarak getirmesini bekleyebilirsiniz. Gelişmiş başlangıç menüsü aracılığıyla, Sorun Giderme> Bir sürücüden kurtarma seçeneğine gitmeniz gerekir.

İşlemi başlattıktan sonra, Windows önceden çalışan ve yedeklenmiş işletim sisteminizi kurtarmaya çalışır. Bu da başarısız olursa, PC’nizi yenilemeniz veya sıfırlamanız gerekebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.