Windows 10’da Video RAM Nasıl Arttırılır?

/ 2 Ocak 2018 / 5.067 / yorumsuz
Windows 10’da Video RAM Nasıl Arttırılır?

Windows 10’da Video RAM Nasıl Arttırılır?

Özellikle de oynadığı oyunlarda ve kullandığı bazı uygulamalarda sıklıkla “grafik belleği yetersiz” uyarısı alan kişiler için Video RAM büyük önem taşımaktadır. Peki, Video RAM nedir ve nasıl arttırılır?

Video RAM Nedir?

Bilinen bir diğer adı ile VRAM yani Video RAM, GPU (bilgisayar grafik işlemcisi) ile beraber çalışan özel bir RAM türüdür. GPU ve grafik kartları terimleri sıklıkla birbirleri yerine kullanılsa ve karıştırılsa da aslında iki terim birbirinden farklıdır ve aynı anlamda kullanımları mümkün değildir. Sistemde bulunan RAM ile kıyaslandığında Video RAM çok daha hızlıdır. Bunun ana nedeni ise yüksek yoğunluklu işlemler için özel olarak tasarlanması ve GPU ile çok daha yakın bir şekilde konumlanmasıdır.

Video RAM Nasıl Arttırılır?

Video RAM miktarını arttırmak için kullanabileceğiniz en kolay ve en etkili yöntem ayrı bir grafik kartı alarak bunu sisteme dâhil etmektir. Bu sayede kullandığınız cihazın video performansında bariz bir yükseliş yaşandığını görebilirsiniz. Bunun teknik olarak mümkün olmadığı durumlarda ise BIOS bölümüne giriş yaptıktan sonra Advanced Chipset Features veya Advanced Features başlıkları altında VGA Share Memory Size, Video Settings, Graphics Settings seçeneklerini arayın. Bu bölümü seçtikten sonra GPU için ayrılan RAM miktarını sisteminiz müsaitse arttırabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz ikinci bir yöntem ise başlat menüsünde yer alan arama çubuğuna REGEDİT yazarak açmış olduğunuz kayıt defterine HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel yazmaktır. Daha sonra açılan klasörde sırası ile İNTEL klasörüne tıklayıp Yeni / Anahtar Yol sekmelerini izleyerek yeni anahtar için GMM adını belirlemektir. Adını verdiğiniz klasörü açarak boş bir alanda sağ tık yapıp Yeni / DWORD 32-BİT Değer seçiminde bulunun. Değer verisinde MB seçili olduğuna emin olduktan sonra maksimum 512 değerine kadar bir değer belirleyin ve bilgisayarınızı yeninden başlatın.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.