Windows Fabrika Ayarlarına Nasıl dönülür?

/ 30 Ekim 2018 / 347 / yorumsuz
Windows Fabrika Ayarlarına Nasıl dönülür?

 

Windows Nasıl Sıfırlanır?

Bilgisayarınız sorun yaşıyorsa ve sabit diskinizi silerek kişisel dosyalarınızı kaybetmek istemiyorsanız, PC’nizi Windows 8 ve 10‘da yapabileceğiniz(özellik olarak) işlem yenilemek veya sıfırlamak olabilir.

Windows 8 yenileme nasıl yapılır?

Windows 8‘de iki ayrı seçeneğiniz olacak: Yenile ve Sıfırla. Bu iki seçenek temel olarak farklı. Her iki seçenek de Ayarlar> PC ayarlarını değiştir> Güncelleme ve kurtarma> Kurtarma bölümünde bulunur.

Kişisel dosyalarınızı ve ayarlarınızı saklamak istiyorsanız ve yeni bir Windows yüklemesine sahip olmak istiyorsanız, bilgisayarınızı yenilemek isteyeceksiniz. Bir yenilemenin, makinenize yüklediğiniz tüm programları ve uygulamaları kaldırdığını, ancak Windows varsayılan programlarını sağlam tutacağını unutmayın.

Windows 8 sıfırlama nasıl yapılır?

Sıfırlama, Windows‘u yeniden yükler ve tüm dosyalarınızı, ayarlarınızı ve programlarınızı siler. Daha önce tüm dosyalarınızı yedeklediyseniz ve kişisel dosyalarınızı aktarmayı önemsemiyorsanız bunu yapmanızı öneririz. Hatırlatma olarak : Ayarlar> PC ayarlarını değiştir> Güncelleme ve kurtarma> Kurtarma bölümünde işleminizi gerçekleştire bilirsiniz.

Windows 10 yenileme ve sıfırlama nasıl yapılır?

Windows 10‘un biraz farklı bir yaklaşımı vardır ve Windows 8‘den gelenleri şaşırtabilir. Microsoft, yenileme seçeneğini kaldırdı ve bunun yerine yenileme ve sıfırlama seçeneklerini tek bir ayarda birleştirdi.

Bu seçeneği bulmak için, Başlat Menüsü‘nü açın, Ayarlar> Güncelleme ve güvenlik> Kurtarma> Başlarken (Bu PC’yi Sıfırla seçeneğinin altında) seçeneğine tıklayın.

Bu seçeneği belirttikten sonra, üç ayrı seçenek sunulacak:

1. Dosyalarımı koru
2. Her şeyi kaldır
3. Fabrika ayarlarını geri yükle (tüm bilgisayarlarda mevcut değildir)

Dosyalarımı koru(sakla)’ kişisel dosyalarınızı kaydeder, ancak Windows 10‘u yeniden yüklerken ayarlarınızı, sürücülerinizi ve programlarınızı siler.

Her şeyi kaldırın‘ ayrıca kişisel dosyalarınızdan da kurtulur

Fabrika ayarlarını geri yükle‘, ‘Her şeyi kaldır’ ile aynı işlemleri yapar, aynı zamanda PC’nizi makinenizle birlikte gelen Windows sürümüne de sıfırlar.

Bu seçenek yalnızca önceden kurulmuş olan Windows ile birlikte gelen önceden oluşturulmuş bir PC veya dizüstü bilgisayar satın alanlar için kullanılabilir.

Bu seçeneklerin tam listesini Microsoft’un web sitesinde bulabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.