Windows Hazırda Beklet Nedir?

/ 1 Aralık 2017 / 954 / yorumsuz
Windows Hazırda Beklet Nedir?

Windows Hazırda Beklet Nedir?

Kullanıcıların, bilgisayarlarındaki büyük dosyaları bulmaya çalışırken karşılaştıkları hiberfil.sys dosyası, hazırda bekletme işlevi için kullanılıyor. Hazırda bekletme işlevi, Windows 10 ve öncesinde bulunuyor.

Bilgisayar Kapatma Seçeneklerinden Biri

Windows 10 ve öncesinde bilgisayarı kapatma seçeneği olarak sunulan hazırda bekletme işlevi, bilgisayardaki hiberfil.sys dosyası ile karşılaşanlara yabancı gelmeyecek bir işlev. Bilgisayarı kapat seçeneği, Windows’u tamamen kapatmayı sağlarken buna ek olarak uyku modu ve hazırda bekletme işlevi de ekleniyor.

Uyku modu, bilgisayarın mevcut durumunu RAM’e saklıyor olup, Windows’u düşük güç moduna geçiriyor. Böylece bilgisayar tekrar açıldığı zaman, kullanıcılar işlemlerine kaldığı yerden devam edebiliyor. Bu mod, bilgisayarını kısa süreli kullanmayanlar için uygun oluyor.

Hazırda beklet işlevi ise bundan farklı olarak bilgisayarın mevcut durumunu RAM’de saklamıyor, geçici olarak sabit diske kaydediyor. Böylelikle bilgisayar tamamen kapanmasına rağmen, kullanıcı; bilgisayarını bir hafta sonra açılsa bile uyku modunda olduğu gibi işlemlerine aynen kaldığı yerden devam edebiliyor.

Hazırda Beklet Seçeneğini Görünür Hale Getirmek

Microsoft, hazırla beklet işlevini Windows 10’da gizli hale getirdi. Seçeneği tekrar görünür hale getirmek için, Ayarlar kısmını açarak Sistem, Güç ve uyku kısmına gitmek gerekiyor. Daha sonra ek güç ayarlarına giderek, menüdeki şu an kullanılmayan ayarları değiştirip, hazırda beklet seçeneğini aktifleştirmek gerekiyor. Hazırda bekletme işlevi, disk alanından tasarruf etmek amacı ile kapatılabiliyor. Fakat sistemini hep açık bırakanlar için, hazırda bekletme seçeneği tavsiye ediliyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.