Windows Kayıt Defteri Nedir?

/ 31 Ağustos 2019 / 729 / yorumsuz
Windows Kayıt Defteri Nedir?

Windows kayıt defteri, yapılandırma ayarının olduğu alandır. Windows kayıt defteri sayesinde birçok programın ayarları depolanır. Bazı özellikleri etkinleştirebilir, bazı özellikleri düzeltmek için de kayıt defterinizi düzenleyebilirsiniz. Windows kayıt defterinde değişiklikler yapmak istiyorsanız ilk olarak kayıt defterinin yedeğini almanız gerektiğini hatırlatalım. Veri tabanı topluluğundan oluşan Windows kayıt defteri sayesinde kendinize özgü sistem oluşturabilirsiniz.

Windows kullanmaya başladınız ve oturumunuzu açtığınız andan itibaren kaydettiğiniz dosyalar belleğe depolanır. Kayıt defteri içerisinde metin, veri klasörleri gibi içerikler yer almaktadır. Kısacası Windows kayıt defteri tüm programların, tüm ayarlarının saklandığı alandır.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Düzenlenir?

Windows kullanıcılarının birçoğunun kayıt defteri alanına dokunmasına ihtiyaç yoktur. Yani Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerektiğini düşünmenize gerek yoktur. Fakat kayıt defterinden yer alan Kayıt Defteri Düzenleyicisi sayesinde bu alanı düzenleyebilirsiniz. Kayıt defteri sayesinde bireysel kayıt defteri ayarı kullanılabilir. Kayıt defterinin bulunduğu alan oldukça karışıktır. Burada tek tek düzenleme gerçekleştiremezsiniz. Ancak düzenlemek istediğiniz bir alanı internet ortamından bulup halledebilirsiniz.

Kayıt defterini düzenlemek tehlikeli bir durum değildir. Talimatları yerine getirdiğiniz zaman kayıt defterinden değişiklikler yapmak güvenlik açısından sorun çıkarmaz. Windows kayıt defterine girerek bulunan dosyaları kendinize göre silerseniz ve değişiklikler oluşturursanız sistemin yapılandırmasında hata oluşur. Yapacağınız hata sayesinde Windows ön yükleme işlemini bile gerçekleştiremez. Kısacası kayıt defterinde değişiklik yapmadan önce yedek almanızı tavsiye ederiz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.