Windows.old Dosyası Silmek Zararlı mı, Silersek Ne Olur?

/ 27 Haziran 2018 / 3.593 / yorumsuz
Windows.old Dosyası Silmek Zararlı mı, Silersek Ne Olur?

Windows.old Dosyası Nedir?

Windows sisteminin yeni sürümlerini bilgisayarlarınıza yüklediğiniz zaman eski sürümlerin üstüne depolanmasının da önünü otomatik olarak açmış oluyorsunuz. Ancak sistem eski sürümde yer alan verilerin kaybını önlemek adına bunları bir dosya içerisinde sistem üzerinde kayıtlı halde tutmaya bir süre daha devam ediyor. Bu aslında kurtarma belgelerini bir arada tutmak ve istenildiği zaman bu verilere ulaşmanın en kolay yollarından biri olarak da görülüyor. İşletim sistemini güncel sürüme yükseltmenizin hemen ardından sistemin kurulu olduğu diskin içerisinde boş yerlerin çok daha az kaldığı da dikkatinizi çekecektir. Windows.old adında olan bir doküman bu diskin bir bölümünü hala aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Ancak bu dosyayı silmek için çeşitli seçenekleriniz de sistem tarafından sizlere sunulmuş durumda. Peki Windows.old Dosyası Silmek Zararlı mı, Silersek Ne Olur?

Windows.old Dosyası Nasıl Silinir?

Windows 10’u bilgisayarınıza yükledikten 10 gün sonra eski sürüm sistem tarafından otomatik olarak silinse de bunu el ayarı ile yapmanız da mümkün. Ayarlar > Sistem – Depolama > Bu Bilgisayar ögelerini sırası ile seçtikten sonra karşınıza gelen Geçici Dosyalar seçeneğini içerisinde Windows’un önceki sürümü bulunan şekilde işaretlerseniz işlemi bitirmiş oluyorsunuz.

Windows.old Dosyasını Silmek Sorun Yaratır Mı?

Eski sürümü bilgisayarınızdan kaldırmanın herhangi bir sakıncası yok. Ancak bunun için yeni sürümün sorunsuz çalıştığından mutlaka emin olmanız da gerekiyor. Yani eski sürüm içerisinde kalan belgelerin problemsiz bir şekilde yeni sürüme aktarılması ve verilerin korunduğuna dair şüpheniz yoksa eski sürümü içeren Windows.old dosyasını rahatlıkla silebilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.