Word’de şablonlar nasıl kullanılır, değiştirilir ve oluşturulur?

/ 26 Kasım 2018 / 1.879 / yorumsuz
Word’de şablonlar nasıl kullanılır, değiştirilir ve oluşturulur?

 

Word’de şablonlar nasıl kullanılır?

 

Microsoft Word‘de, şablonlar, sizin veya bir başkasının (Microsoft gibi) bir proje için şablon olarak kullanmak üzere oluşturduğu önceden tasarlanmış belgelerdir. Şablon bir kartvizit, broşür, öz geçmiş, sunum için olabilir … liste uzayıp gidiyor. Amaç ne olursa olsun, şablonlar herhangi bir organizasyonun (veya bireyin) profesyonel görünmesi gereken tasarım tutarlılığını sağlar. (Excel, PowerPoint ve diğer uygulamalar için de şablonlar bulabilirsiniz, ancak bu makalede Microsoft Word’e odaklanıyoruz.)

Şablon, söz konusu şablonun her kullanımında ortak olan belirli bir düzen, stil, tasarım ve bazen de alanları ve metni içerir. Bazı şablonlar (kartvizitler gibi) tamamlandığında, yalnızca kişinin adını, telefon numarasını ve e-posta adresini değiştirmeniz gerekir. İşletme raporları veya broşürler gibi diğerleri, düzen ve tasarım dışında her şeyin değiştirilmesini gerektirebilir.

Bir şablon oluşturduktan sonra tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Bir projeyi başlatmak için bir şablonu açarken, düzenlemeyi, paylaşmayı, yazdırmayı ve daha fazlasını yapmak için projeyi temel .docx Word biçimi gibi başka bir dosya türü olarak kaydettiğinizi unutmayın. Şablon dosyası, değiştirmek istemediğiniz sürece (veya daha sonra) aynı kalır.

 

 

Microsoft Word’ün stok şablonlarına nasıl erişilir?

 

Neyse ki bizim için Microsoft, tüm programları için yüzlerce şablon sunuyor. Microsoft’un şablonlarının çoğunun çevrim içi olduğunu unutmayın, yani internete bağlı olmadığınız sürece bunlara erişemezsiniz.

Sistem tarafından sağlanan şablonlardan Word’de açmak için:

1. Microsoft Word’ü açın ve Yeni’yi seçin.

2. Önerilen Arama kategorilerini kullanın: İşletme, Kişisel, Endüstri, Tasarım Setleri, Etkinlikler, Eğitim veya Mektuplar. Bu alıştırma için İş seçeneğini belirleyin.

3. Word, “Binlerce çevrim içi şablonu arama” yazan bir mesaj görüntüler.

4. Word, şablon arama sonuçlarını ekranda gösterir, ayrıca sağdaki kaydırma panelinde kapsamlı bir kategori listesi görüntüler.

5. Sayfayı aşağı kaydırın veya farklı bir kategori seçin, ardından mevcut projenize uyan bir şablon seçin.

 

İnternet Kafe şablonunu seçtik. Fotoğraflarda, grafiklerde ve saat gibi ana bilgilerin şablonda zaten oluşturulduğuna dikkat edin. Mevcut verilerinizi yalnızca şirket verileriniz ile yazmanız ve broşürün eksiksiz olması gerekir.

Microsoft Word şablonu nasıl değiştirilir?

Bu şablonda ki renkleri, yazı tipini, fotoğrafları, logoyu ve diğer her şeyi değiştirebilirsiniz. İnternet Kafe broşürünü seçmedi iseniz, lütfen şimdi yapın. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce devam edin ve bu şablonu yeni bir dosya adıyla kaydedin.

1. Belge korumalı normal prosedürleri izlerseniz (ve burada yapabilirsiniz), Dosya> Farklı Kaydet> Bilgisayar> Gözat’ı seçersiniz. Sonra ilgili klasöre gidin ve şablona yeni bir isim verin.

2. Giriş kutusundaki Farklı Kaydet Türü’nün yanındaki aşağı oku tıklatıp listeden Word Şablonu’nu (* .dotx) seçtikten sonra (ve Dosya İsmi giriş kutusundaki adı değiştirdiğinizde ) otomatik olarak Microsoft’u unutmayın. Dosyayı kendi şablon klasörüne yerleştirir.

3. Şablon olarak kaydettikten sonra dosyayı kapatın.

4. Şimdi tekrar açın. Belirttiğiniz klasörde olmadığını unutmayın. Panik yapma. C: \ Kullanıcı \ Sahip \ Belgeler \ Özel Ofis Şablonları’na gidin ve özel şablonlar var. Listeden kaydettiğinizi seçin ve açın.

 

 

5. Logo veya iletişim bilgileri gibi her broşürde yer alacak yeni şablonda ki bölümleri değiştirin. Daha sonra Ctrl + S tuşlarına basarak tekrar şablon olarak kaydedin. Aynı yerde kurtaracak.

6. Sonra, diğer tüm bilgileri doldurun ve kaydedin. Bu kez bir belge olarak yazdırın veya başkalarıyla paylaşın.

Yeni bir broşür oluşturmaya hazır olduğunuzda, şablonu açın, yeni verileri girin ve tamamlanmış broşürü bir belge olarak kaydedin.

 

Word’de kendi özel şablonlarınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Özel şablonlar gerektiği kadar basit veya karmaşık olabilir. Örneğin, şirketinizin bülteni, seminer posterleri veya kurumsal etkinlikler için davetler için bir şablon oluşturabilirsiniz. İnternet’e yüklemek için etkileşimli şablonlar da oluşturabilirsiniz, böylece diğerleri kendi zarflarını ve antetli kağıtlarını yazdırmak için boşlukları doldurabilir.

Öncelikle bir belge oluşturun, tasarlayın ve biçimlendirin daha sonra grafikler ve fotoğraflar ekleyin. Etkileşimli ise, Geliştirici sekmesinden Kontroller’i seçin ve kullanıcı etkileşimi için özel giriş alanları oluşturun.

Bu alıştırma için, şirketin üst düzey yönetimi ve yeni stajyerleri için öğle yemeği, kokteyller ve akşam yemeği dahil olmak üzere bir MEET&GREET(tanışma ve selamlaşma) konferansı için bir ilan oluşturun.

1. Boş bir belge ile başlayın.

2. İki sütun oluşturun: Sol 4,5 inç ve sağ 2,5 inç, sütunlar arasındaki boşluk yaklaşık 3/8 inç’tir. Bu ölçümler sadece önerilerdir. Projeniz ve seçtiğiniz görseller ve grafikler için gereken şekilde ayarlayın.

3. Bir başlık ekleyin.

4. Bu başlık için bir yazı tipi (Century Gotik’i seçiyoruz), stil (sans serif) ve renk (beyaz) seçin.

5. Altyazı için bu işlemi tekrarlayın. Örneğimizde yazı tipi rengini koyu deniz mavisine değiştiriyoruz.

6. Başlık (karanlık çamur) ve altyazı (açık çamur) için bazı grafik kutuları oluşturun. Seç Ekle > Şekiller ve simge listesinden bir dikdörtgen seçin.

7. Her iki sütuna da geçerli bir fotoğraf yerleştirin. Ekle> Resimler’i seçin ve Resimler Kitaplığınızdan fotoğraf seçin. Resim eklemek size, görüntü boyutlarını ve sütun genişliklerini gözetleme ve bunları gerektiği gibi ayarlama fırsatı sunar.

8. İlk olarak program ve gündemi girin. Vücut metin için Century Gotik 14 (siyah) ve başlıklar için Century Gotik 18 (koyu deniz mavisi) kullanın.

9. Gövde metni ve üstbilgileri için aynı yazı tiplerine ve renklere sahip olan zaman ve yeri artı konferans ana bilgisayarlarını ikinci sütuna girin.

 

 

10. Son üründen memnun kaldığınızda , Farklı Kaydet> Meet + Greet.docx (normal bir Word belgesi) seçeneğini tıklatıp paylaşarak yazdırabilirsiniz.

11. Çıkmadan önce, bu belgeyi şablon olarak da kaydedin. Farklı Kaydet> Farklı Kaydet Türü tıklayın , seçim Kelime Template [* .dotx] listeden ve Meet + Greet.dotx olarak kaydedin. Sonraki konferans, şablon başlamanıza hazır.

Word’ü açtığınızda ve yeni seçtiğinizde, özel ofis şablonları klasöründe bazı özel şablonlarınız olduğunda, Word, kişisel olarak adlandırılan kulis menüsünde Yeni bir kategori sağlar. Kayıtlı şablonlarınızı görmek ve açmak için bu kategoriye tıklayın.

 

 

Şablona etkileşimli bir bileşen nasıl eklenir?

 

Bazı şablonlar, kullanıcı girişi için etkileşimli kontroller kullanır. Örneğin, bir ayda bir, büyük bir bankacılık kurumunun şube müdürleri, müdür yardımcıları ve kredi kaynaklarının 12 şubeden birinde bir toplantısı olduğunu hayal edin. Her bir katılımcının tarih, saat, yer, konuşmacı, konu ve gündemi e-posta ile göndermek asistanın görevidir. Bu kişinin verileri normal bir şablonda yeniden yazmasını sağlamak yerine, seçeneklerin bir listeden seçilebileceği bir şablon oluşturabilirsiniz. Örneğin:

1. Önce, şablonu oluşturun, sonra hangi alanların (tarih, saat vb.) Bir listeden seçilebileceğine karar verin.

2. Geliştirici sekmesini tıklayın.

3. İmlecinizi, tarihin geçtiği şablona yerleştirin.

4. Ekle > metin > hızlı parçalar > Alan’ı seçin, ardından Kategoriler panelinden tarihi seçin ve Özellikler panelinden bir tarih biçimi seçin. Tamam ‘ ı tıklatın. Şimdi tarih otomatik olarak güncellenir.

 

 

5. Ardından, imlecinizi, konumun gittiği şablona yerleştirin.

6. Geliştirici > Denetimler > Birleşik Kutu İçeriği Denetimi’ni seçin. Word bu ögeyi şablonunuza yerleştirir.

7. Geliştirici sekmesi seçili iken, Denetimler > Özellikler’e tıklayın ve İçerik Denetimi Özellikleri iletişim penceresi açılır.

8. Ekle düğmesini tıklayın, seçim Ekle iletişim kutusunda bir şube adı girin, sonra Tamam ‘ ı tıklayın. Tüm şube konumları girilene kadar bu işlemi tekrarlayın, ardından bu iletişim penceresini kapatmak için tekrar Tamam’ı tıklayın.

 

 

9. Bir girişi yukarı veya aşağı değiştirmek, kaldırmak veya taşımak istiyorsanız, girişi vurgulayın, ardından uygun düğmeyi tıklayın.

10. Birleşik Kutu çerçevesinin rengini değiştirebilir ve Birleşik Kutu içinde kullanılan yazı tipi için özel bir stil (yazı tipi, renk, özellik vb.) Değiştirebilir veya oluşturabilirsiniz.

11. Kalan alanlar için açılan kutu içerik denetimleri oluşturmak için 5 ile 8 arasındaki adımları tekrarlayın: Toplantı Tarihi ve saati, konuşmacılar ve konular

12. Bittiğinde, belgeyi bir Word şablonu olarak kaydedin (* .dotx).

 

Şablon dosyalarını bilgisayarınızda nerede bulabilirsiniz?

Microsoft’un stok şablonlarından birini oluşturduğunuz veya değiştirdiğiniz özel şablonlar C: \ Kullanıcılar \ Sahip \ Belgeler \ Özel Ofis Şablonları’nda saklanır; burada oturum açma adınızdır. Kullanıcılar klasörünü açtığınızda, klasör adında giriş adınızı görürsünüz. Eğer orada değilse, aslında Sahibi olarak adlandırılan klasörde olmalıdır.

 

 

Microsoft, şablonlarını şu adreste depolar:

C: \ Kullanıcılar \ <giriş adınız> \ Uygulama Verileri \ Gezici \ Microsoft \ Şablon

Yine, benzersiz bir oturum açma adı oluşturmayı başaramadı iseniz, bu klasöre adı verilebilir. Bulamıyorsanız, Uygulama Verileri klasörü ve tüm dosyaları ve alt klasörleri gizlenmiştir.

Gizli dosyaları görüntülemek için:

1. Başlat / Windows düğmesini> Denetim Masası> Görünüm ve Kişiselleştirme’yi seçin.
2. Dosya Gezgini Seçenekleri / Klasör Seçenekleri> Gizli dosyaları ve klasörleri göster seçeneğini belirleyin.
3. Bir sonraki ekranda Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster seçeneğinin yanındaki onay

işaretini işaretleyin ve ardından Uygula ve Tamam’ı tıklatın.

 

 

Şablon klasörünün gerçek adını bulmak için:

1. Dosya> Seçenekler> Gelişmiş’i seçin.
2. Ekranın yaklaşık üçte ikisini kaydırın.
3. Dosya konumları düğmesini tıklatın ve dosya konumları penceresi görüntülenir.
4. Word, şablonla ilgili tüm dosyalara ait konumları ve yolları görüntüler.

Ayrıca Başlat düğmesini tıklayabilir, daha sonra bunu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz: Arama kutusuna % uygulama verileri% \ Microsoft \ Şablon ve Enter tuşuna basın. Şablonlar klasörü, Başlangıç ​​kutusunda görünür. Düz stok şablonları klasörüne gitmek için çift tıklayın.

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.