XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

/ 8 Şubat 2019 / 1.155 / yorumsuz
XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açabilirim?

 

XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

XLSX dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft Excel tarafından oluşturulan bir Microsoft Excel Açık XML Elektronik Tablosu (XLSX) dosyasıdır. Bu biçimi ayrıca, Apple Numbers, Google Dokümanlar ve OpenOffice gibi diğer elektronik tablo uygulamalarında da açabilirsiniz. Belgeyi açmak için kullanılan bir sürü başka dosyayı içeren sıkıştırılmış bir Zip dosyası olarak depolanırlar.

XLSX Dosyası Nedir?

XLSX dosyaları, verileri düzenlemek, analiz etmek ve depolamak için tabloları kullanan bir elektronik tablo uygulaması olan Microsoft Excel’de kullanılan dosyalardır. Her hücre matematiksel formüller dahil olmak üzere metin veya sayısal veriler içerebilir.

İlk olarak Office Open XML standardında Microsoft Office 2007 ile tanıtılan XLSX, Excel’in modern sürümlerini kullanarak bir elektronik tablo oluştururken varsayılan biçimdir. Microsoft, açık ofis ve Açık Belge Biçimi’nde (ODF) artan rekabet nedeniyle bu açık biçimi sundu. XLXS formatı, Excel’in daha önce kullandığı özel XLS formatının yerini aldı.

XLSX Dosyasını Nasıl Açarım?

XLSX dosyaları standart hale geldiğinden, bunları farklı platformlarda birçok uygulamada açabilirsiniz. Windows, Microsoft Office 2007 veya daha yeni bir kopyası olmadıkça yerel olarak açılmasa da , dosyalarınızı açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi bir üçüncü taraf açık kaynaklı uygulama indirebilirsiniz.

Mac kullanıcılarının dosyayı çift tıklamaları yeterlidir; dosya Apple Numaraları(numbers) uygulamasında açılır.

Tüm Office Open XML dosyalarınızı bulutta saklamayı, açmayı ve düzenlemeyi tercih ediyorsanız, belgenizi Excel Online veya Google Sayfaları aracılığıyla yükleyerek yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir Chrome kullanıcısıysanız, tarayıcınız için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme uzantısını (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir XLSX dosyasını doğrudan yerel sabit sürücünüzden Google Drive’ınıza yükleyerek herhangi bir Chrome sekmesine sürükleyip bırakmanıza olanak tanır.

Sizde XLSX dosyalarını kullanmaya hazırsınız.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular