Yalan Dedektörü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

/ 14 Mayıs 2018 / 926 / yorumsuz
Yalan Dedektörü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yalan Dedektörü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Gerçek yalan dedektörlerinin bile doğruluk payları tartışılırken son dönemde mobil cihazlara indirilen yalan dedektörleri her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor. Gerçek yalan dedektörleri normalde nabız, kalp atış hızı ve cevap verirken vücutta meydana gelen ısı değişikliklerini dikkate alarak sonuçlar veriyor. Mobil cihazlara indirilen uygulama da bu özellikleri kullanarak sonuç verdiğini iddia ediyor. Peki, yayan dedektörü uygulaması nasıl kullanılır?

Yalan Dedektörü Nasıl Çalışır?

Ülkemizde yalan makinesi isme ile bilinen Polygrapy isimli cihaz şüphelenilen kişinin sorulan sorulara verilen yanıtları üzerine yapılan değerlendirme ilkesine göre çalışıyor. Bunun için özel olarak hazırlanan koltuğa alınan zanlının vücuduna ölçüm yapan sensörler takılıyor. Soruşturma için hazırlanan sorulardan önce kişiye basit sorular yöneltiliyor ve bu soruların bazılarına bilerek yalan yanıt vermesi isteniyor.

Cihaz doğru yanıt ve yalan yanıtlar üzerinden ölçüm yaparak bunları kayıt altına alıyor. Ardından bunlar kayıt altına alındıktan sonra gerçek sorulara geçiliyor. Soruşturma soruları sorulurken cihaz sürekli olarak ölçümler yaparak bunları grafik şeklinde kâğıda dökmekte, bu sayede hangi sorulara doğru yanıt hangisine yalan yanıt verildiği ortaya çıkarılmaktadır.

Yalan Dedektörü Uygulaması Nasıl Çalışır?

Uygulamanın verilen yanıtları değerlendirmek için ihtiyaç duyulan verilere ulaşma şansı bulunmadığı için kesinlikle güvenilir olmadığı bilinmelidir. Uygulamada verilen yanıtlar değerlendirilerek doğru yanıt ya da yalın yanıt sonucu çıkarılmakta olup bunun sadece eğlence amacı ile üretilen bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular