Yerel Alan Ağı (LAN) Nedir?

/ 16 Şubat 2019 / 510 / yorumsuz
Yerel Alan Ağı (LAN) Nedir?

 

Yerel Alan Ağı Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir Yerel Alan Ağı (LAN), bir ağ üzerinden birbirine bağlanan ve aynı yerde bulunan ve genellikle bir ofis veya ev gibi tek bir binada bulunan bir grup bilgisayardır. Ancak, daha yakından bir göz atalım.

LAN nedir?

Bu yüzden bir LAN hakkında sadece “Yerel Alan Ağı” adından iki şey biliyoruz. Onlarda bulunan cihazlar ağa bağlı ve yereldir. Ve bir LAN’ı gerçekten tanımlayan ve onu Geniş Alan Ağları (WAN’lar) ve Metropolitan Alan Ağları (MAN’lar) gibi diğer ağ türlerinden ayıran yerel kısımdır.

LAN’lar genellikle küçük bir alanda (genellikle bir binada) sınırlandırılmıştır, ancak bu kesin bir gereklilik değildir. Bu alan sizin eviniz veya küçük işletmeniz olabilir ve yalnızca birkaç cihaz içerebilir. Ayrıca, yüzlerce veya binlerce cihaz içeren bir ofis binasının tamamı gibi daha geniş bir alan olabilir.

Ancak, büyüklüğünden bağımsız olarak, bir LAN’ın tek tanımlayıcı özelliği tek bir sınırlı alanda bulunan cihazları bağlamasıdır.

Bir LAN kullanmanın avantajları, birbirine bağlı herhangi bir cihaza sahip olmanın avantajları ile aynıdır. Bu aygıtlar tek bir internet bağlantısını paylaşabilir, dosyaları birbirleriyle paylaşabilir, paylaşılanları yazıcılara yazdırabilir, vb.

Daha büyük yerel ağlarda, genel kullanıcı dizinleri, e-posta ve diğer paylaşılan şirket kaynaklarına erişim gibi hizmetleri barındıran özel sunucular da bulacaksınız.

Bir LAN’da Hangi Teknoloji Türleri Kullanılır?

Bir LAN’da kullanılan teknoloji türleri, gerçekte aygıt sayısına ve ağda sağlanan hizmetlere bağlıdır. Modern LAN’larda kullanılan iki temel bağlantı türü boyut ne olursa olsun Ethernet kabloları ve Wi-Fi‘dir.

Tipik bir ev veya küçük ofis LAN üzerinde, bir internet bağlantısı (ve girişe karşı temel bir güvenlik duvarı sağlayan bir modem bulabilirsiniz gelen internet), diğer cihazlar bu bağlantıyı paylaşmak ve birbirlerine bağlamayı sağlayan bir yönlendirici ve Wi: Cihazların ağa kablosuz olarak erişmesini sağlayan Fi: erişim noktası. Bazen, bu işlevler tek bir cihazda birleştirilir. Örneğin, birçok ISS, modem, yönlendirici ve kablosuz erişim noktası olarak hizmet veren bir birleşik birim sağlar . Bazen, tek bir Ethernet bağlantısını birden fazla bağlantı noktasına bölmenize izin veren, anahtar adı verilen cihazları da bulabilirsiniz.

Daha büyük LAN’larda, aynı tür ağ donanımlarını, sadece ne kadar cihazın kullanıldığı ve ne kadar güçlü oldukları açısından, çok daha büyük bir ölçekte bulacaksınız. Örneğin, profesyonel yönlendiriciler ve anahtarlar, evdeki referans noktalarından çok daha fazla eş zamanlı bağlantıya hizmet edebilir, daha sağlam güvenlik ve izleme seçenekleri sunabilir ve daha iyi bir özelleştirmeye izin verebilir. Profesyonel seviyede Wi-Fi erişim noktaları çoğu zaman tek bir arayüzden birçok cihazın yönetimine izin verir ve daha iyi erişim kontrolü sağlar.

Peki, WAN ve MAN nedir?

Geniş Alan Ağları (WAN’lar) ve Metropolitan Alan Ağları (MAN’lar) aslında oldukça benzerdir. Hatta zaman zaman ortaya çıkan Campus Area Networks (CAN’lar) terimini bile göreceksiniz. Hepsi birbiriyle örtüşen terimlerdir ve hiç kimse gerçekten kesin bir ayrım konusunda hemfikir değildir. Temel olarak, birden fazla LAN’ı birbirine bağlayan ağlardır.

Bir ayrım yapan insanlar için, bir MAN, yüksek hızlı ağlar aracılığıyla birbirine bağlanan ve hepsi aynı şehir ya da metropol alanında bulunan birden fazla LAN’dan oluşan bir ağdır. Bir WAN ayrıca birden fazla LAN’dan oluşur, ancak tek bir şehirden daha büyük bir alanı kapsar ve internet de dahil olmak üzere farklı teknolojilerle bağlanabilir. Ve bir CAN, elbette, bir okul kampüsüne yayılan birden fazla LAN’dan oluşan bir ağdır.

Gerçekten, yine de, hepsini WAN olarak düşünmek istiyorsan, bu bizim için sorun değil.

Klasik bir WAN örneği için ülke (veya dünya) üzerinde üç farklı noktada şubesi bulunan bir şirket düşünün. Her yerin kendi LAN’ı vardır. Bu LAN’lar aynı ağın bir parçası olarak birbirine bağlanır. Belki de özel bağlantılar üzerinden bağlanırlar veya belki internet üzerinden birlikte bağlanırlar. Mesele şu ki, LAN’lar arasındaki bağlantının aynı LAN’daki cihazlar arasındaki bağlantıların hızlı, güvenilir veya güvenli olduğu düşünülmemektedir.

Aslında, İnternet Dünyadaki binlerce LAN’ı birbirine bağlayan sadece dünyanın en büyük WAN’ıdır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.