YouTube Algoritma ile Alakalı Sorulara Cevap Verdi!

/ 4 Temmuz 2020 / 6.129 / yorumsuz
YouTube Algoritma ile Alakalı Sorulara Cevap Verdi!

Popüler video izleme platformu olan YouTube, içerik üreticilerin kafalarını karıştıran bazı soruları cevapladı. Bu haberimizde sizlere sorular ve cevaplanan konular hakkında bilgi vereceğiz..

Merak edilen konulardan ilki YouTube link tıklama oranı ve ortalama seyirci süresinin ne anlam taşıdığıdır. Çok fazla izlenen videolara nazaran çok düşük link tıklama oranına sahip olduğu soruldu. Bu durumun nedeni ise videoların çok fazla dağıtılmasından olduğu açıklandı. Kısacası videolar çok fazla paylaşılıyor, çok fazla seyirciye ulaşıyor, bu durum da videonun içerik üreticisinin ve seyircilerin önüne geçtiği anlamını da taşımaktadır. Doğal olarak az izlenen ve az paylaşılan videolar link tıklama oranını da yüksek tutuyor.

Yapılan açıklamada ise; “Aslında keşfet kısmında bir videonun gösterildiği bağlamda nasıl bir performans sergilediğine bakıyoruz. Yani bir video ana sayfada gösterildiğinde nasıl bir performans sergiliyor? ‘Ana sayfa’ ve ‘sıradaki’ videolarının kendilerine ait sıralama modelleri bulunuyor.” şeklinde açıklama yapıldı.

Kullanıcıya önerilen videolarda farklı yollar kullanılmakta ve ana sayfada öneriler kullanıcının genel olarak izleme geçmişine göre şekilleniyor. Sıradaki alanında bulunan öneri videoları, o an izlenen videoya göre şekillenip kullanıcılara sunuluyor. YouTube, içerik üreticilerini dikkate aldığını ve üretilen içerikte geçirdiği zamanın fazla olmasından dolayı tüm uzunluktaki videoların başarılı olmasını ve keşfedilmesini istediklerini dile getirdi. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.