Yurtdışından Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 27 Kasım 2017 / 897 / yorumsuz
Yurtdışından Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışından Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden yapılan yurtdışı alışverişleri, gümrük muafiyetinin yükseltilmesi ile daha da hareketlenebilir. Alışveriş yaparken mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Özel Kargo Şirketleri

Yurtdışından yapılan alışverişlerde karşılaşılan en büyük sıkıntı çok uzun süren teslimat süreci oluyor. Teslimat bazen 60 güne kadar çıkabildiği için kullanıcılar, 3-5 gün gibi kısa bir sürede teslimat vaadinde bulunan özel kargo şirketlerini tercih ediyor. Özel kargo şirketleri, teslimatta çok hızlı olsa da “ücretsiz kargo” ibaresi bulunsa dahi konşimento gibi kalemlerde düzenlenen yüklü bir masraf listesi çıkarabiliyor.

Satıcı ile Görüşme

E-ticaret sistemi ile çalışan yurtdışı alışveriş sitelerinde kullanıcılar, sitenin güvenilir olması nedeni ile satıcılara pek dikkat etmiyor. Fakat satıcının aldığı geri dönüşler, yorumlar, sahip olduğu puan ve statüsü oldukça önemli oluyor. Bunları inceledikten sonra ürünün satıcısı ile iletişime geçip teyit almak oldukça önemli bir husus.

Kayıtlı Posta Tercihi

Uluslararası geçerliliği olan takip numaraları bulunmayan ürünlerin, Türkiye’ye gelmesinin ardından kaybolması oldukça sık karşılaşılan bir durum. Takibi yapılmayan ve zimmetsiz posta olarak bilinen bu ürünlerin ulaşmaması durumunda hak iddia etme durumu kısıtlı oluyor. Bu yüzden uluslararası geçerliliği bulunan ürünleri tercih etmek büyük bir oranda fayda sağlıyor. Sadece yerel kayıtlı olan kargo şirketleri ile gönderilen ürünler, satışın yapıldığı ülke sınırları içerisindeyken takip edilebiliyor. Sonraki hareketler takip edilemediği için kaybolma riski de artıyor.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.