Yurtdışından Gelen Telefon e-Devlet Üzerinden Kaydedin

/ 3 Kasım 2017 / 1.030 / yorumsuz
Yurtdışından Gelen Telefon e-Devlet Üzerinden Kaydedin

Yurtdışından Gelen Telefon e-Devlet Üzerinden Nasıl Kayıt Edilir?

Vizesiz seyahat uygulamaları, uçak biletlerinin artık çok daha uygun fiyatlarla satışa sunulması gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak yurtdışı seyahatlerin artması ile beraber daha ucuz fiyatlara satıldığı için yurtdışından telefon getiren kişilerin sayıları artmaya devam ediyor.

Ancak yurtdışından gelen telefon ve cihazların kullanımı için mutlaka bu cihazların e-devlet üzerinden kayıt edilmesi gerekiyor. Ancak bu cihazların kayıtlarının yapılabilmesi için izlenmesi gereken yöntemler cihazın hangi ülkeden getirildiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Yurtdışından Gelen Telefonu Kayıt Ettirmek İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Öncelikle kaydın yapılabilmesi için mutlaka cihazın faturalı olması gerekiyor. Cihazın faturasına ek olarak cihazı getiren kişinin pasaportu, ödemekle yükümlü olunan harcın ödeme makbuzu ve işlemlerin yapılabilmesi için devlet şifresi de işlemlerin yapılabilmesi için istenilenler arasında yer alıyor.

Cep telefonu harcı ödemeleri bazı bankaların şubeleri üzerinden yapılabilirken yine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de bu harcın ödenmesine izin verilmektedir. Yurtdışından getirilen cep telefonu kayıt harcı olarak 149,20 lira olarak tahsil edilmektedir.

e-Devletten Cihaz Kaydı Nasıl Yapılır?

Cep telefonu için kayıt edilebilmesi için kayıt için verilecek olan pasaportun en fazla 120 gün önce giriş yapmış olması gerekir. E devlet üzerinden cep telefonu kayıt etmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu menüsünden IMEI Kaydet butonuna basıp açılan ekranlarda sizden istenilen bilgileri girerek kayıt tuşuna basmanız yeterli olacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.