Poweriso ile Önyüklenebilir İso Oluşturma İşlemi

/ 15 Kasım 2019 / 167 / yorumsuz
Poweriso ile Önyüklenebilir İso Oluşturma İşlemi

Boot edinebilir önyüklemeli iso oluşturma işleminde elinizde yer alan bir kurulum cd’si ya da dvd mevcut kurulum medyasını iso kalıbına dönüştürebilir. Daha önceden yer alan iso dosyası sonradan kurulum dosyası olarak tekrar yazılabilir. Ayrıca Vmware ya da Virtualbox gibi sanal bilgisayara işletim sistemi kurmak için iso dosyasını kullanılması gerekiyor. İlk olarak ön yüklemeli iso dosyasını nasıl oluşturacağınız konusunda yardımcı olacağız.

Önyüklemeli iso kalıbını oluşturmak için kullanacağınız poweriso yazılımı internet üzerinden ulaşarak indirebilirsiniz. İşlemin ardından kurulum CD’sinde bulunan dosyaları ya da bilgisayarınızda yer alan klasörün içinde olan PowerISO programını ekleyerek dosyaları program içine yazdıracak şeklinde atın. İşlem daha sonra önyükleme, önyükleme bilgisi ekle adımlarını takip ederek önyükleme bilgileri ekle penceresi karşınıza çıkacaktır.

Bu alan üzerinden klasör simgesine basın ve tekrar dosya seçmek için ikinci bir pencere açın. Önyükleme kalıbını seçmek için de tüm dosyalar olarak ayarlayın. Daha sonra etfsboot dosyasını bulun ve aç butonu poweriso programında önyükleme kalıbını hazır hale getirin. Şimdi ise önyükleme kalıbı iso dosyasını yazdırma işlemini gerçekleştirelim. Bu durum için önyükleme kalıbını dosya, farklı yazdır üzerinden dosyaları iso kalıbına çevirmek için yazdırın.

Karşınıza çıkan kısımda Kayıt Türü olarak ‘Standart ISO Kalıpları’ kısmını ayarlayın Dosya adı olarak sizin belirlediğiniz dosya adı ile kaydet butonuna tıklayın. Poweiso kalıbı ile artık bu dosyanız hazırlanmaya başlanacaktır. Bu konu üzerinden soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular