Android Telefonların Ne Kadar RAM’e ihtiyacı Var?

/ 23 Aralık 2020 / 17.518 / yorumsuz
Android Telefonların Ne Kadar RAM’e ihtiyacı Var?

amsung, Oppo, Xiaomi veya bir başkası. Son dönemlerde marka fark etmeksizin pek çok akıllı telefon üreticisinin ciddi bir bellek yarışı içerisinde olduğunu görüyoruz. Peki ama gerçekten de bu kadar fazlasına ihtiyacınız var mı?

Android Telefonlarda Ne Kadar RAM Gerekli?
Bu soruyu yanıtlamadan önce RAM’lerin Android cihazlarda nasıl çalıştığına daha yakından göz atacağız.
Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, ne kadar fazla bellek o kadar iyi sistem performansı anlamına gelir. Eğer bunun akıllı telefonunuz için de geçerli olduğunu düşünüyorsanız, bir miktar yanılıyorsunuz.
Tamamen değil, bir miktar.
Android, Windows tabanlı bilgisayarlardan tamamen farklı kurallar dizisi altında çalışan Linux çekirdeğini temel alır ve bu cihazlarda önemli bir kural geçerlidir: Boş RAM, boşa harcanan RAM’dir.

RAM, Linux tabanlı cihazların çoğunda üzerinde çok da düşünmeniz gereken bir şey değildir. Android’de diğer uygulamaların yüklenmesi için RAM’i temizlemeye gerek yok. Bu işlem zaten otomatik ve akıcı bir şekilde gerçekleşiyor.
Bu söylediklerimizden RAM gereksiz bir şey gibi bir ifade çıkarmayın. Tabii ki çok az bellek miktarı her zaman sorun yaratacaktır. Ve yine tabii ki çok fazla bellek de kötü değil.
Ancak gereksiz.
Günümüzde pek çok bilgisayar halen 8 GB ve hatta bazı durumlarda 4 GB RAM ile gelirken kullandığınız akıllı telefonda 12 GB ya da 16 GB RAM olması pek de anlaşılabilir değil. Açıkçası bu, bir pazarlama stratejisinden başka bir şey de değil.
Günümüzde Android cihazlarda 4 GB RAM standart olarak kabul edebiliriz. Öte taraftan her şey için hazır olmak istiyorsanız 6 GB RAM sizin için yeterli olacaktır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Yorum yaz