Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli?

/ 26 Temmuz 2018 / 196.008 / 2 Yorum
Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli 2018

 

Cep telefonlarının en önemli özelliklerinden biri de batarya süresi olarak öne çıkıyor. Pek çok kişi akıllı cep telefonu satın alırken pil süresi ve batarya ömrüne göre karar verirken satın alınan telefonun daha ilk şarjında yapılan hatalar bu ömrü olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle cep telefonu ilk alındığında belirli bir süre şarjda tutulmalıdır. Peki, telefon ilk alındığında ne kadar şarjda kalmalıdır?

Akıllı Telefon İlk Şarj Süresi Ne Kadar?

 

 

Akıllı telefonlarda ilk şarj süresi çok önemlidir. Cep telefonları ilk kutuya konuldukları anda satın alındığında denenmesi adına yüzde 30-40 oranında şarjı dolu olarak gelmektedir. Zaten telefonu satın aldığınızda müşteri temsilcisi sizi bu konuda uyaracaktır. Kesinlikle bu şarj tükenmeden yani telefonun bataryası tam olarak tükenip kapanmadan asla şarja takmamanızdır. Pil tamamen tükendikten ve cihaz kapandıktan sonra cep telefonunuzu şarja takın ve batarya oranı yüzde 100 dolana kadar şarj etmeye devam edin.

 

Şarj Süresi Değil, Miktarı Önemli!

 

 

Akıllı telefonlarda gelişen teknolojiye paralel olarak batarya pillerde gelişmeye devam etmektedir. Tüketiciler için büyük önem taşıyan kullanım süresini uzatmak için markalar farklı piller geliştirmeyi sürdürürken bu nedenle artık şarj süresi değil şarj miktarı önemli olarak kabul edilmektedir. Yani cep telefonunu şarj ettiğiniz süre değil, şarjın miktarı önemlidir.

Telefon ilk şarj süresi Lityum İon batarya kullanan tüm akıllı cep telefonlarında (ki artık hemen hemen tüm markalar bu teknolojiyi kullanmaktadır) şarj yüzde 100 olduğu anda batarya elektrik akımını otomatik olarak kesmektedir. Yani cihazın pile bağlı olmasının şarj olmaya devam etmesi anlamına gelmediği bilinmelidir. İlk şarjda önemli olan cihazın yüzde 100 kapasiteye ulaşana kadar şarj edilmeye devam edilmesidir.

 

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

 

 

Telefonun pil ömrünü uzatmak için ilk dikkat edilmesi gereken sadece orijinal şarj aleti kullanılarak şarj edilmesidir. Yine USB port yöntemi ile cihazın şarj edilmesi de pil ömrünü olumsuz etkilemektedir. Bunlara ek olarak cihazın kapalı konumda iken şarj edilmesi, şarj seviyesi yüzde 5’in altına düşünce şarja takılması da pil ömrüne olumlu yansımaktadır.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Yorum yaz

Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli? (2 Yorum)

  1. Ben anlamadım yani şarjı %5 in altına düşmedenmi takmak gerekiyor.Bu konuya bir açıklık getirseniz çok mutlu olurum.

    • hayır yüzde beşin altına düştükten sonra takılmalı diyor ama bana göre ilk şarj uyarısı verildikteen sonra şarja takılmalı