Android Telefona Antivirüs Kurmaya Gerek Var mı?

/ 16 Aralık 2020 / 19.170 / yorumsuz
Android Telefona Antivirüs Kurmaya Gerek Var mı?

Belirli periyotlarda Android cihazların çeşitli güvenlik endişelerine yönelik bazı haberler ile karşılaşıyoruz. Peki tüm bunlar için endişelenmeli misiniz ve buna karşı herhangi bir adım atmalı mısınız? İşte merak edilen tüm detaylar!

 

avast! Mobile Premium: The Ultimate in Mobile SecurityAndroid Telefona Antivirüs Yüklemeli Misiniz?
Son yıllarda satışa sunulan hemen her Android cihaz, sistem bölümüne erişmeyi önlemek adına kilitli bir önyükleyici ile gelir. Bu noktada onaylanmayan uygulamaların isteğe bağlı olarak yüklenmesi de varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. İşin aslı şu ki Android kullanıcılarının virüslerden ciddi bir şekilde etkilenmesi için bu güvenlik ayarlarının, kullanıcı tarafından devre dışı bırakılmış olması gerekiyor.

Kısaca söylemek gerekirse bilinmeyen kaynaklardan uygulamaya yüklemeyen veya bootloader kilidini kaldırmayan hiçbir kullanıcının herhangi bir antivirüs uygulamasına ihtiyacı yoktur. En önemli şey, çeşitli güvenlik ayarlarını kurcalamamaktan ve bilinçli bir kullanım sürdürmekten geçer.

Android Cihazlara Sızarak Veri Çalan Yeni Bir Casus Yazılım Tespit Edildi - Siber Tehdit Siber Tehdit

 

Play Protect Uygulamaları Tarar Ancak Mükemmel Değildir
Google, Play Store’da yer alan tüm uygulamaları tarayan Play Protect isimli bir servise sahiptir. Ayrıca kullandığınız marka, buna yönelik ikincil bir koruma da sunabilir. Zaman zaman Play Store’da yer alan ve binlerce kez indirilen zararlı uygulamaların olduğuna yönelik haberler görürüz. Bu, Android’in güvensiz olduğuna yönelik imajı oluşturan en büyük sorunlardan birisi gibi gözüküyor. Öte taraftan tüm bunlar gerçekleşirken ve olmaya devam edecekken yapmanız gereken tek bir şey var. Dikkat etmek.

Android için Antivirüse İhtiyacınız Yok
Pek çok antivirüs şirketi uygulama mağazasını sık sık tarar ve çeşitli zararlı yazılımları bularak Android’in virüs dolu bir işletim sistemi olduğu imajını tazeler. Öte taraftan bunlara ihtiyacınız yok çünkü bahsettiğimiz gibi her şey dikkatli olmaktan geçer.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Yorum yaz