Tablet Ve Telefonda Brick Olma Ne Anlama Gelmektedir?

/ 21 Haziran 2021 / 809 / yorumsuz
Tablet Ve Telefonda Brick Olma Ne Anlama Gelmektedir?

Son zamanlarda ‘brick olma’ ifadesini çok duyuyoruz. Biz size bu yazımızda bu ifadenin ne demek olduğunu anlatacağız.
‘Brick’ kelime anlamı olarak tuğla demektir. Daha da açarsak hiçbir işe yaramayan taş anlamına gelmektedir.

Qualcomm-powered Android devices found to have faulty full disk encryption  - SlashGear

Bu terim telefonlar için ise tuğla gibi takoz gibi arabanın altına koyma gibi hiçbir işlevi olmayan, işleve yaramayan, kendini açma gibi işlevini bile yerine getiremeyen cihazlara verilen hal kelimesidir. Telefonun brick olması ise hiçbir işlemi telefonun, tabletin yerine getirememesidir.

Telefon Neden Brick Olur? - Akıllı Telefon

Üç çeşit brick vardır; soft, half ve hard brick. Soft brick, telefonunuz yazılımsal hatalar nedeniyle telefonun ölü hale gelerek açılmayacak hale gelmesidir. Ufak düzeltmeler, müdahaleler ile kurtarılabilir. Half brick, telefona ufak yazılımlar ile müdahale ederek kurtarmaktır. Son olarak hard donanımsal ve yazılımsal müdahalelerle kurtarma şansı olan cihazlardır.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular

Yorum yaz