Yeni mini LED arkadan aydınlatmalı LCD paneller

/ 2 Kasım 2018 / 640 / yorumsuz
Yeni mini LED arkadan aydınlatmalı LCD paneller

 

 Yeni mini LED arkadan aydınlatmalı LCD paneller

 
Endüstri kaynakları, mini LED teknolojisinin yeterince olgunlaştığını ve bu yıl seri üretime girdiğini iddia ediyor, fakat henüz hacim üretimine ulaşmış değil. Modern LCD IPS ekranlar için mini LED arkadan aydınlatma, potansiyel olarak endüstri için yeni bir çağ açabilir.

Mini LED teknolojisi, bir destek aktif matriks LED panel olarak da kullanılabilir, fakat LCD’ler için arka ışıklandırma ana odak noktası olmaya devam eder çünkü üretilmesi daha kolaydır ve maliyet oldukça düşüktür. Ayrıca, geleneksel LCD panellere göre performansı iyi olduğu söyleniyor. Kaynaklar, parlaklık, kontrast, renk üretimi ve güç korumanın günümüzün LCD’lerinden çok daha üstün olduğunu ve üretim maliyetlerini kontrol altında tutarken AMOLED‘lerle rekabet edebileceği söyleniyor.

Yeni teknoloji, arka ışık paneli için kullanılan LED sayısı nedeniyle LCD ekranların HDR performansını da büyük ölçüde artırabilir. Örneğin, standart bir akıllı telefon alın. 5 inçlik bir telefon ekranı, yaklaşık 25 LED ünitesine sahipken, mini LED arka ışığı 9,000 ila 10,000 birim arasında olabilir. Bu, çok daha ayrıntılı bir HDR sayesinde çok daha iyi HDR’ye neden olur.

Bir yandan, mevcut OLED paneller, tek tek pikselleri kısma kabiliyetleri nedeniyle hala daha iyidir, fakat diğer yandan, mini LED arkadan aydınlatmalı ekranlar, HDR içeriğini görüntülerken yerel karartmayı işlemek için son derece zorlu gereksinimleri karşılayabilir. En iyi yönü ise, yeni ekranların AMOLED ekranlarla da kalınlık açısından rekabet edebilmesidir.

İleriye bakıldığında, mini LED arkadan aydınlatmalı paneller, mikro LED arka ışıklarına doğru bir basamak taşı olarak kullanılabilir. Fakat ikincisinin üretilmesi hala zor, onarım için bir zorluk ve mevcut ekranlardan birine uyması için CRI (renk işleme indeksi) ayarlaması gerekiyor. Bu sorunlar çözülürse, mikro LED’ler LCD ekranlarda aynı ekrandaki  OLED’i en iyi şekilde birleştirebilir.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Benzer Konular