Canbaz mı Cambaz mı doğru kelime?

/ 22 Şubat 2020 / 224 / yorumsuz
Canbaz mı Cambaz mı doğru kelime?

Merhabalar. Bugün sizlere canbaz mı yoksa cambaz mı kelimesinin hangisi doğru bunu kısaca açıklayacağız. 

Söylenildiği gibi ancak farklı yazılış tekniğine sahip olan canbaz ve cambaz kelimesi karşımıza çıkıyor. Dediğimiz gibi iki türlü de söylesek ve okusak anlam bakımından fark edilmesi mümkün. Ancak doğrusu m ve n harfleri ile karışmakta. TDK’ya göre doğrusu nasılmış gelin beraber bakalım.

Canbaz mı Cambaz mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Cambaz
  • Yanlış yazılışı ==> ×Canbaz

TDK‘ya göre dilimize Farça’dan gelen ve Yerde ve tel at bisiklet ip gibi birçok denge üzerinde heyecan verici gösterimler yapanlara bu kelime deniliyor.

Bu kelimenin doğru yazılışı ise Cambaz olarak ifade edilmiş durumda. Ortadaki harf m olacak.


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Etiketler

1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular