LTE VoLTE Nedir?

/ 9 Ekim 2019 / 2.006 / yorumsuz
LTE VoLTE Nedir?

Bugün ki konumuz VoLTE nedir ve ücretli midir bundan bahsedeceğim. Volte verileri hızlı yükler, ses kalitesini artırır, yüksek kalite aramaları sağlar.

Öncesinde LTE olarak geçen seçeneğin yanına birde VoLTE eklendi. VoLTE ios 13 güncellemesiyle ortaya çıktı ve iPhone 6 ve sonrası için uyumlu VoLTE sayesinde kaliteli telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Bunun için iki şartı mevcut. Birinci şart destekli telefon olması lazım, ikinci şart ise görüşme yapacağınız kişide bu özelliğin olması gerekiyor. Konum, operatörle anlaşmanız ve karşı tarafında anlaşması olması lazım.

Peki VoLTE ücretli mi?

Ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Önceden bazı alanlarda ücretli olarak kullanılıyordu ama Apple’ın İOS13 ile çıkarması bir seçenek olarak çıktı karşımıza. VoLTE çıkmıyor diyorsanız, telefonunuzun destekleyen modellerden olup olmadığını kontrol edin, diğer kullanıcının da destelemesi lazım.

Peki VoLTE’yi nasıl etkinleştirebiliriz ve etkinleştirme sorununda ne yapmalıyız?

VoLTE açmayı istediğiniz de LTE VoLTE aramalar etkinleştirilemiyor gibi bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Aramaları etkinleştirmek için operatörle iletişime geçin. Başka bir sıkıntı da sim kart takılması diye bir bildirim alabilirsiniz. Eski sim kartınız sorun çıkartabilir, yeni sım kartlar bu özelliği desteklemektedir.

LTE VoLTE baz istasyonuna göre uygun kullanıma sahip, baz istasyon desteği yetersiz yada yoğunluk çoksa bu özelliği iyi bir şekilde kullanamayabilirsiniz. 4.5G yetersiz gelen yerlerde her zaman 3G’ye geçeriz ve öyle kullanırız. Bu geçiş sırasında da belli bir süre ulaşılamayabilir yada erişim sıkıntıları yaşanabilir.

 

 


Kaynak : Eniyiandroid


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Androidseverlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1988 yılında İzmir'de doğdum. Elazığ Fırat Üniversitesi'nde Muhasebe bölümünü okudum. Yazarlık konusuna ise 23 yaşındayken bir hevesle başlayıp, her geçen gün kendimi bu işe bağlayarak yoluma devam ettim. Yaklaşık 8 yıldır bu işle meşgulüm. Kendi sitelerimi açıp defalarca satışını gerçekleştirmeme rağmen, editörlüğü bırakmadım. Yazmak bence para için tek değil, hobi amaçlı yapılan bir meslektir.

Benzer Konular